Oscar skandalı Sinemada Oscar skandalı

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Oscar tarihinde skandallar dizisi yaşanıyor. 91. Oscar Ödülleri öncesi dört jüri üyesi tercihlerini açıkladı. Oscar tarihinde ilk kez böylesine bir skandal yaşandı.

Oscar skandalı Sinemada Oscar skandalı

Sinemada Oscar skandalı yaşanıyor. Ödül jürisinde yer alan dört üye tercihlerini açıkladı. Oscar tarihinde ilk kez ödül gecesinden önce jüri üyelerinin tercihleri duyuruldu.

Oscar tarihinde 2019 ödülleri töreni kadar tartışmalı, skandallarla dolu bir dönem yaşanmadı.

Önce sunucu krizi çıktı. 91. Oscar Ödülleri gecesinin sunucusu olarak Amerikalı oyuncu ve komedyen Kevin Hart’in ismi açıklandı. Sonra sunucunun sosyal medyadaki homofobik paylaşımları büyük bir tartışma yarattı.

Kevin Hart bu tartışmalar sonrasında sunuculuk görevinden çekildiğini söyledi.

Oscar ödül gecesi sunucusuz kaldı. Akademi’den yapılan açıklamaya göre sunucusuz yapılacaktı. Karışık bir hal aldı…

Ardından başka bir tuhaflık, dört ödül kategorisi canlı yayından kaldırıldı. Törende “en iyi görüntü yönetimi”, “en iyi kurgu”, “en iyi kısa film” ve “en iyi saç/makyaj” ödülleri ekrana gelmeyecek. Yani dünya çapında sinema severlerin ilgi gösterdiği ödül gecesinde, dört ödülün canlı yayında izlenemeyeceği duyuruldu. Bunun da sebebi anlaşılamadı.

Tam bu konunun üstü kapanmıştı ki…

Şimdi de Oscar ödülleri tarihinde yaşanmayan bir gelişme ortaya çıktı. Tam bir skandal. Oscar koktu. Resmen pis kokular yükseldi. Ödüllerin heyecanı kaçtı.

Sinemanın en saygın ödüllerinin heyecanı kaçtı. Dört jüri üyesi Oscar seçimlerini açıkladı. Yanlış okumadınız… Ödül gecesi kapalı zarftan çıkacak olan isimler heyecanla beklenirken, dört jüri üyesi oy verdikleri isimleri şimdiden açıkladı.

91. Oscar Ödülleri, Oscar tarihinde 30 yıl sonra ilk kez sunucusuz gerçekleşecek.

Dört kategoride canlı yayınlanmayacak. Ödüller reklam arasında verilecek. Bitmedi, dört jüri tercih ettiği filmleri ve isimleri açıkladı.

Böylesi bir skandal ne duyuldu ne görüldü. Oscar skandalı kültür sanat tarihine sinema dünyasına kara bir anı olarak şimdiden kazındı bile.

Ödüllerle ilgili tercihlerin tamamen gizli tutulması gerekirken isimleri açıklanmayan dört Oscar üyesi Los Angeles Times’a açıklama yaptı.

İki jüri üyesi Roma, ikisi Black Panther 

Dört Akademi üyesinin ikisi En İyi Film kategorisinde Roma filmini tercih ettiğini açıkladı. Diğer ikisinin oyu Black Panther içinmiş…

En İyi Yönetmen kategorisinde üç üye Alfonso Cuaron için tercihini kullanmış. Bradley Cooper için bir aday tercih yapmış.

En İyi Orijinal Senaryo kategorisinde oylardan birini First Reformed, ikisini The Favourite, birini de Roma almış.

En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde iki üye If Beale Street Could Talk, bir üye BlackKklansman, bir üye de Can You Ever Forgive Me? için oy kullanmış.

En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde jüri üyelerinin üçünün tercihi Olivia Colman olmuş. Melissa McCarthy için ise bir oy çıkmış.

Rami Malek Oscar’ı alır mı

En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki tercihini açıklayan iki üye Christian Bale ile Rami Malek arasında gidip gelmiş. Bunu da böyle açıklamışlar. Yani ikisi arasında kaldık, demişler. Bir üye Rami Malek, bir üye de Willem Dafoe için tercih yapmış.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde üç Richard E. Grant ve bir Adam Driver oyu çıkmış.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde ise üç oyu Regina King almış. Bir oy ise Emma Stone, Rachel Weisz ve Regina King arasında kalmış. Yani bir jüri üyesi bu dalda hala karar verememiş.

91. Oscar Ödülleri skandalı şu anda sinema dünyasına bomba gibi düştü. Oscar skandalı yaşanırken ödül gecesine olan ilgi ve heyecan da haliyle en düşük seviyesinde… 

Ne diyelim Oscar koktu… 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.