Özenti İkili MKC ve BARCA

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com

Muhteşem İkili dizisi özenti ve şişirilmiş karakterle dolu. Televizyonda ilk bölümü yayınlanan Kerem Bürsin ve İbrahim Çelikkol’un oynadığı Muhteşem İkili “özenti” bir dizi.

1 Kasım akşamı başrollerini İbrahim Çelikkol, Kerem Bürsin, Öykü Karayel, Özge Gürel ve Zafer Algöz’ün paylaştığı Muhteşem İkili’yi izledik.

Uzun zamandır ekranda dönen tanıtımlarından da anladığımız üzere birbirleriyle sürekli didişen, kendi başına buyruk, dediğim dedik, uçuk kaçık iki polisin maceralarını konu alıyor Muhteşem İkili.

Muhteşem İkili ile Tango ve Cash benzerliği

İlk tanıtımını izlediğimde bana San Francisco Sokakları’ndaki Mike ve Steve’i, Cehennem Silahı’ndaki Martin ve Roger’i, Sylvester Stallone ve Kurt Russel’lı Tango ve Cash’i hatırlattı. 

Sosyetik Polis Tango ve Mahalle abisi Cash benzerliği sebebiyle daha ziyadesiyle Tango ve Cash’i seyredeceğimiz ilk bölümden belli oldu.

Sürekli aynı işleri izlemekten hepimiz sıkılmışken bir komedi dizisine hepimiz bağlanıp kalıyoruz evet farkındayım. Jet Sosyete geçen sezondan sonra kanal değişikliğine uğramasına rağmen seyirci kitlesini de o yana taşıdı.

Yeni oyuncu katmasıyla da kadroya devam ediyor aynı hızla güzel de oluyor tabii, lazım çünkü.

Muhteşem İkili özenti ve şişirilmiş karakterlerle dolu

Peki Muhteşem İkili  için neler söyleyebilirim? 

Henüz ilk bölümden tam manasıyla net bir şey söylemek çok mümkün olmasa da benim fikrim dizinin fazlaca özentili ve şişirilmiş karakterlerle doldurulmuş olduğu.

Etrafımdan aldığım duyumlara bakarsak izleyenler bu Muhteşem İkiliyi ‘’sevimli ve hareketli, diziyi de sürükleyici’’ bulmuşlar.

Böyle bulunmasının ana sebebinin daha önceki dizisinden dolayı İbrahim Çelikkol’un zaten seven bir kalabalık fan kitlesinin olmasıyla birlikte diğer ‘’muhteşemimiz’’ Bürsin’in zaten havadan karadan her yerden sevildiği gerçeği.

Benim ilk bölüm itibarıyla hiçbir şekilde sempatimi kazanamamış olan bu ikili hep abartılı bulduğum oyunculuklarına burada da devam etmiş.

İtici Amerikanvari söylemler

Ayrıca “herıld  yani” gibi şu an benim gibi kırk yaşını aşmış olanların bildiği ve artık kullanılmayan, duyunca da “of bu ne şimdi ya” dedirten “tavsamış” yani modası geçmiş laf öbekleri, ‘’şu an arabada dondurma var ve bunun erimesi benim asabımı bozuyor’’ gibi Amerikanvari söylemler çok itici.

Özge Gürel’in canlandırdığı kızın sürekli ve daha da tırmandırarak Barca’ya (İbrahim Çelikkol) ilk karşılaşmalarının kötü bir biçimde olması sebebiyle devam eden bağırarak, tersleyerek konuşması ve Kiraz Mevsimi’nde’ki Öykü’yü izlermişiz gibi bir his vermesi de bende bıkkınlık yarattı doğrusu.

Zafer Algöz’ün de MKC ve BARCA’ya avazı çıktığı kadar sürekli olarak bağırıp çağırması da azap bozucu duruyor ekranda.

Belki de benim kafam artık fazla sesi kaldıramadığı için kulağımda çın çın eden şeyleri sevmiyorum ama biraz daha sakinlik iyi olurdu sanki…

Bizde polisiye seviliyor

Bizde polisiye dizi sevilir mi, evet, sevilir. Daha önceki yıllarda da pek çok örneğini gördük zaten ki bir de hala yıllardır devam eden Arka Sokaklar’ımız  var.

Ama o örneklere tekrar dönüp baktığımızda ki bunlar Kanıt, Behzat Ç., Galip Derviş, Hırsız Polis, Sıcak Saatler gibi iyi yapımlardı, bunların hiç birinde ‘’şişirilmiş karakterler’’ ve tuhaf, Amerikanvari espriler filan yoktu. Gayet de izlenebilir, şık işlerdi hepsi  de.

Muhteşem İkili’de evet bir hareket, bir sürükleyici taraf var. Ben sevmesem de Çelikkol ve Bürsin de var! İlk sezon izlenir ama bence sadece tek sezon izlenir!

jaleshen@gmail.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.