Roma filmi neden siyah beyaz çekildi

20.12.2018
A+
A-

Roma filmi neden siyah beyaz? Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron, 1970’li yılların Meksika’sında geçen filmi siyah beyaz çekmesinin nedenlerini açıkladı.

Roma filmi neden siyah beyaz çekildi? İzleyenlerin de henüz izlemeyenlerin de merak ettikleri soruların başında bu geliyor. Alfonso Cuaron, şu sıralar vizyonda olan ve sıkça konuşulan Roma filmini neden siyah beyaz çekti?

Film 1970’lı yılların Meksika’sında geçiyor. O günleri anlattığı için mi? İyi ama eski yılları anlatan onca film renkli çekilirken, yönetmen Alfonso Cuaron niçin aynı yolda yürümedi? 

Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un yeni filmi Roma, 1970’lerde geçen filminde dört çocuklu orta sınıf bir ailenin hizmetçisi Cleo’nun hayatına odaklanıyor. Cuaron, hizmetçi Cleo’nun üzerinden Meksika’daki gidişatı da anlatıyor. 

Alfonso Cuaron, Roma filmini çekmeyi isteme nedenini “anılarıma dönmek ve belleğimi zorlamak” olarak tanımlıyor. Film kendi anılarına, yaşadığı yıllara yolculuk Cuaron için. Filme hazırlanırken kendi anıları ile kardeşlerininkini karşılaştırmış. Filmi saygıyla hatırladığı Cleo’yu “onurlandırmak” için yapmış.

ROMA FİLMİYLE İLGİLİ BU YAZI DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – TIKLAYIP OKUYABİLİRSİNİZ

Roma filminin DNA’sı siyah beyaz

30 yıla yakın bir süredir Meksika dışında yaşayan ünlü yönetmen, filmi siyah beyaz çekmesinin nedenlerini de açıkladı. Bu açıklamayı yaparken bir de not düştü “Siyah beyaz çekme nedenimi entelektüel analizlerle süsleyip çok ilginç yanıtlar verebilirim ama işin özü şu: Bu filmin DNA’sı siyah beyazdı.”

Alfonso Cuaron, daha en başından itibaren filmi siyah beyaz çekmek istediğini ve bunda da çok kararlı olduğunu söylüyor. Devam ediyor: “Filmin DNA’sı siyah beyazdı. Buna karşın 1970’lerde çekilmiş gibi gözüken bir film yapmak istemedim.”

Cuaron, 1970’lerde geçen fakat çağdaş ve bugüne ait bir film yapmayı amaçlamış.

Filmin çekiminde dijital 65 mm kullanmış. Roma filmini siyah beyaz çekmek isterken yine de eskinin filmleri gibi “grenli” olmamasını istemiş.

Doğala yakın bir siyah beyaz görüntü elde etmeyi tercih ettiğini anlatan Cuaron, “Yumuşak bir ışığa yöneldim. Işıkla sert gölgeler yapmamaya çok dikkat ettik.” diyor. 

ROMA FİLMİNİN DEĞERLENDİRME YAZISINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.