Şampiyon Bold Pilot ve efsane aşk film oldu

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Bold Pilot ve jokey Halis Karataş at yarışı koşularının efsane ikilisi. Bold Pilot merkezinde Halis Karataş’ın destansı aşkı, gerçek hayattan beyaz perdeye aktarıldı. Şampiyon adlı film ve o efsane yarışın görüntüleri bu yazıda.

Türk sinemasının belki de başrolünde bir atın oynadığı ilk film olacak Şampiyon. Filmin adı Şampiyon. Ama izleyicilerin Bold Pilot filmi olarak ekleme yapacakları da ortada.  

At yarışlarının efsane ismi Bold Pilot ve onun efsane jokeyi Halis Karataş’ın rekoru yarış severlerin hala hafızalarında. 1996 yılı Gazi Koşusu’ndaki 2.26.22’lik rekor hala geçilemedi.

Bolt Pilot ve Halis Karataş ikilisi 1996-1998 yıllarında 30 yarışta, 21 şampiyonluk kazanır. 

Şampiyon filminde sadece bu efsane ikili yok. Aşk var. Gerçek bir aşk hikayesi var.

Halis Karataş ve merhum eşi Begüm Atman Karataş’ın aşkı... Bu aşk Bold Pilot sayesinde başlıyor. Nasıl mı?

Halis Karataş daha 19 yaşındadır. Veliefendi Hipodromu’nda koşmaktadır. Kendisini yetiştiren ülkemizin önde gelen at sahiplerinden Özdemir Atman’a “İzin verin ben bu atı çalıştırayım” der.

Filmin fragmanı yayınlandı. Fragmanı izledikten sonra yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Ya da tam tersi…

Ve o efsane ikilinin buluşması böyle başlar. Halis Karataş ve Özdemir Ataman’ın kızı Begüm arasındaki tanışma da Bold Pilot sayesinde gerçekleşir. Tanışıklık derin bir aşka döner. Hayat normal akışında gider ve evlenirler.

ŞAMPİYON FİLMİNDE ROL ALAN ATIN SIRRI NE – OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

At da aşk da efsane oldu

Şampiyon filminde Bold Pilot efsanesi ve o efsane aşkı da göreceğiz.

Begüm Hanım 2009’da meme kanserine yakalanır. Altı yıl sonra yani 2014 yılında hayata veda eder. Halis Karataş için büyük bir yıkımdır bu. Aşk hiç biter mi? Bitmez…

Halis Karataş, bu kez eşi için koşacaktır. Bir şampiyonluk kupasını eşi için kaldıracaktır. Gazi Kupası’na katılır ve şampiyonluk kupasını aşkı için kaldırır. 

Efsane ikili efsane aşk… destansı bir film olarak sinemada gösterime giriyor. 

Film 7 Aralık 2018 tarihinde seyirciyle buluşacak. 

Bir jokeyin şampiyonluklar kazandığı atına olan aşkını, hayatını birleştirdiği karısına olan aşkını beyaz perdede izleyeceğiz.

Filmde, Halis Karataş’ı Ekin Koç, Begüm Atman Karataş’ı ise Farah Zeynep Abdullah oynuyor. Özdemir Atman’ı ise usta oyuncu Fikret Kuşkan canlandırıyor.

Filmin yönetmeni Ahmet Katıksız. Senaryo Ahmet Katıksız ve Serkan Yörük’e ait. 

1996 yılındaki Gazi Koşusu’nu Bolt Pilot ve Halis Karataş ikilisi müthiş bir rekorla kazandı.

Bolt Pilot yarışı kırılamayan rekoru ile tamamladı. Merak edenler için halen kırılamayan o efsanevi yarışın videosu da aşağıda… 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.