Altın köpek heykeli için devlet töreni

Daha önce kendisinin at üzerindeki altın heykelini diktiren Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbangül Berdimuhammedov, şimdi de başkentin merkezine 6 metrelik altın varaklı köpek heykeli diktirdi.

Altın köpek heykeli için devlet töreni yapıldı. Dünya bu haberi konuşuyor. Kimi gülüyor, kimi alkışlıyor. Tükmenistan’daki 6 metrelik altın varaklı köpek heykeli dünya gündeminde. Ülkede daha önce devlet başkanının at üstündeki altın heykeli de dikilmişti…

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbangül Berdimuhammedov, şimdi de başkentin merkezine 6 metrelik altın varaklı köpek heykeli diktirdi.

Başkent Aşkabat’ın merkezine dikilen Alabay cinsi bir köpek heykelinin açılışı için devlet töreni düzenlendi. Berdimuhammedov, 2015’te de kendisinin Akal-Teke cinsi bir Türkmen yarış atı üzerinde tasvir edildiği altından bir heykel diktirmişti.

Alabay köpeklerine sevgisiyle bilinen Türkmen lider, geçen yıl bu köpeklerle ilgili bir kitap yayımlamıştı.

Devlet medyası heykelin, Akal-Teke’yle birlikte Türkmenistan’ın kültür mirası listesinde yer alan Alabay’ların “gurur ve özgüvenini yansıttığını” belirtti. Heykelin maliyetine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Türkmenistan’da 6 metrelik altın kaplama köpek heykeli
Türkmenistan’da Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un en sevdiği köpek cinsi olan ve ülkenin simgelerinden biri olarak sunulan Alabay cinsi köpeğin altı metrelik altın kaplama bir heykeli yapıldı. Heykel, Berdimuhamedov’un da katıldığı devlet töreniyle açıldı.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.