Şener Şen’in doğduğu ev yıkılma tehlikesi altında

27.12.2018
A+
A-

Şener Şen’in doğup büyüdüğü tarihi bina yok olma tehlikesi altında. En az 100 yıllık olan ve tarihi koruma kararı bulunan binanın çatısı çıkan yangınla çöktü.

Şener Şen’in doğduğu ev yıkılma tehlikesi altında. Hayat devam ederken, ünlü sanatçılarımızın yaşadıkları evler, mahalleler ilgi çekiyor. Bunlardan biri de Şener Şen. 

Türk sinemasının ünlü oyuncusu Şener Şen, şu sıralar Zengin Mutfağı adlı tiyatro oyununda seyirciyle buluşmak için gün sayıyor. 1970’li yıllarda bir zengin konağındaki aşçının yaşadıkları, sosyal olaylar anlatılıyor. Daha önce film olarak sinemada seyirciyle buluşan Zengin Mutfağı tiyatro oyunu Dasdas Sahne’de sergilenecek. 

ZENGİN MUTFAĞI TİYATRO OYUNU İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI HABER İÇİN TIKLAYIN 

Şener Şen, oyunda bir zengin konağında aşçılık yapıyor. Gerçek hayatta ise Şener Şen’in doğduğu ev yıkılma tehlikesi yaşıyor. Şener Şen’in, 26 Aralık 1941 tarihinde dünyaya geldiği ev bakımsızlıktan çökmek üzere. 

Şener Şen’in doğduğu ev Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunuyor.

İki katlı, cumbalı ahşap kagir evin bir süre önce çatısı çöktü. Adana’nın Seyhan ilçesindeki Kuruköprü Mahallesi’nde en az yüz yıllık olan tarihi ev bakımsızlıktan tamamen yıkılıp yok olma tehlikesi altında. Evden düşen kimi parçalar park etmiş otomobillere zarar verdi. 

Osmanlı-Türk mimari üslubuna sahip eski Adana evlerinden olan bina Şener Şen’in çocukluğuna şahitlik etti. Şener Şen on yaşına kadar bu evde yaşadı. Şen ailesi, daha sonra binayı sattı. Bina uzun yıllar iş yeri olarak kullanıldı. 

Şener Şen’in doğduğu ev Osmanlı-Türk mimarisi özellikleri taşıyor.

Tarihi koruma kapsamında olan evin çatısı, 5 yıl önce çıkan yangınla çöktü. Halen evin sahibi olan aile, tamirat yaptıramıyor. Çünkü bina tarihi koruma kapsamında. Bu tür binaların restorasyonu maliyetli ve yasal zorlukları bulunuyor. 

Şener Şen’in doğduğu yangından sonra büyük hasar gördü.

Seyhanlılar, bu evin belediye tarafından sahiplenilerek kültür hayatımıza müze ya da sanat evi olarak kazandırılmasını istiyor. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.