Sinema bileti ile mısır fiyatının aynı olması rezalet

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Mısır 10 TL, sinema bileti 10 TL. Bu nasıl bir hesap, bu nasıl bir aşağılama. Bir kaşık mısır patlatıp 10 TL’ye satacaksın. Sinemaya film çekmek için o kadar emek harcayan sanatçının emeğini de 10 TL’ye satacaksın. Bu rezaletin de ötesinde bir anlayış.

Konuya direkt gireyim. Ben sinemaya film izlemeye gidiyorum. Mısır yiyerek film seyredemiyorum. Kaldı ki yanımda birileri mısır yerse çıkan seslerden de rahatsız oluyorum. 

Kucağında koca bir mısır kovası ile oturanları görünce de haliyle şaşırıyorum. 

Birkaç gündür şaşırdığım ise “mısır fiyatının sinema biletiyle aynı olması” . Hafif tabiriyle ben buradan ancak “yuh” yazabiliyorum.

10 TL mısır 10 TL sinema bileti…(rakamları yuvarlak ve anlaşılır olması için 10 TL olarak yazdım) 

Olmaz, olamaz. olmamalı… Bu sinemacıya, sanatçıya küfürdür, hakarettir ve daha ötesidir. 

Anlatayım. 

Bir haftadır sinema filmi yapımcıları ile sinema salonu sahipleri (daha doğrusu Mars sinemaları) arasında büyüyen bir kavga var. 

Kavganın ana hattı şu: 

Satılan sinema biletinin yarısı film yapımcısına, yarısı sinema sahibine gidiyor. Yani 10 TL ise bilet, 5 TL sinemacıya, 5 TL yapımcıya gidiyor. 

Mars sinemaları işletmesi Türkiye’de sinema salonlarının yüzde 44’üne sahip. Yani sektörün lideri. 

İndirimi mısırdan yap

Mars sinemalarındaki kampanyaya göre bir kova mısır 10 TL. Sinema bileti de 10 TL. İsteyen sadece sinema biletini 10 TL’ye alıyor. Kampanyadan faydalanmak isteyene ise şöyle deniliyor: “İkisini birlikte 15 TL’ye al” 

Şimdi ortada şu problem var. İndirim yapılan sadece mısırın fiyatı değil, sinema biletinin fiyatı da indiriliyor. İyi ama sen bilet fiyatındaki indirimi film yapımcısına sormadın ki… Yani ona sormadan cebindeki parayı kestin… Olmaz! Bu haksızlık.

Arada muhakkak bir mutabakat olması gerekir. İşin bu tarafı böyle. 

İndirimi kendi sattığın mısırdan yap. 

Ama beni rahatsız eden asıl nokta şu. Mısır fiyatı ile sinema bileti fiyatı aynı olamaz. Ol-ma-ma-lı !

Bir yemek kaşığı tavuk yemi kuru mısırı patlatacaksın, 10 TL’ye satacaksın. Yapımcı film çekmek için harıl harıl emek harcayacak, bileti 10 TL.   

Mısırın fiyatını indir alkışlayayım

Bunun neresi ahlaklı bir ticari faaliyet. Kimse bana kalkıp, ‘ama o sinemayı kurmak da maliyetli’ gerekçesini anlatmasın. Ben işin emek ve ücret tarafındayım. Mısır fiyatı ile bilet fiyatının aynı olması, sinema emeğini emekçisini aşağılamaktır. 

Şimdi buradan sinema sahiplerine sesleniyorum

“Mısır fiyatını 5 TL’ye indir sinema biletini 10 TL tut, kampanyanı öyle yap. Ben de seni alkışlayayım” 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.