Tuba Ünsal Adı Aylin başarısızlığı için Zorlu PSM’yi suçladı

Adı Aylin oyununu başarısızlığının gerekçesini Zorlu PSM’nin yeteri kadar prova süresi vermemesine bağlayan Tuba Ünsal, oyunun yeniden sahneleneceğini açıkladı.

Tuba Ünsal Adı Aylin başarısızlığı için Zorlu PSM’yi suçladı. Tuba Ünsal, 4 milyon TL harcayarak sahneye koyduğu Adı Aylin adlı oyunun başarısızlığını Zorlu PSM’nin provalar için yeteri kadar zaman vermemesine bağladı. 

Tuba Ünsal, Turkcell sponsorluğunda Zorlu PSM’de sahneleneceği duyurulan ve prömiyeri yapıldığı gece sert eleştiriler alan Adı Aylin oyunuyla ilgili açıklamada bulundu. Oyunun yeniden düzenlendiğini ve yakında tekrar sahneleneceğini ama Zorlu PSM ile yollarını ayırdıklarını söyledi. 

Ayşe Kulin‘in aynı adlı eserini sahneye taşıyan Tuba Ünsal, prömiyer sonrası deyim yerindeyse topa tutuldu. Eleştirmenlen oyunu yerden yere vurdu. Ayşe Kulin’in de oyundaki bölümlerle ilgili eleştirileri olduğu ve bu haliyle oynamasına izin vermeyeceği konuşuldu. 

Gelen sert eleştiriler üzerine Zorlu PSM, oyunu programdan çıkardı. Oyunun sahnelenmesi durduruldu. 

Bazı gazeteler Tuba Ünsal’ın 4 milyon TL’sinin heba olduğunu oyunun bir daha sahnelenmeyeceğini iddia etseler de Tuba Ünsal tam aksine açıklamada bulundu. 

Tuba Ünsal Adı Aylin adlı oyunun revize edildiğini ve yeniden sahneye konulacağını açıkladı. 

Adı Aylin oyunu neden iptal edildi

Oyunun uzunluğu, senaryodaki tutarsızlıklar ve koreografinin oturmadığı yönünde eleştirilen oyunun Zorlu PSM’deki gösterimi iptal edilmişti. 4 milyon TL’ye mal olan oyun, eleştirilerin ardından senaryo revizyonu kararı aldı.

İlk kez açıklama yapan Ünsal, sorunların yeteri kadar prova yapamadıklarından kaynaklandığını söyledi: “Zorlu PSM’nin, ‘Biz konser yapıp kâr elde ediyoruz, büyük sahneye prova için gün veremeyiz’ demesiyle oyun çıkmaza girdi. Bu süreçte strese dayanamadım ve hastaneye kaldırıldım. Provalar için yeterli zamanı vermeyen Zorlu PSM ile yolları ayırdık.”

Ayşe Kulin’in isteklerini yerine getirdi 

Daha önce Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” romanını tiyatro sahnesine uyarladığını da hatırlatan Ünsal, “Galada aldığımız yorumlara göre oyunu revize etmiş ve üç yıl kapalı gişe oynamıştık. Şimdi aynı yöntemi ‘Adı Aylin’ için de uyguluyoruz” dedi. Senaryonun revize edildiğini söyleyen oyuncu, “İki gün önce daha Ayşe Kulin’le yemekteydim. Ayşe Hanım en başından bu yana yanımızda. Oyunun revize edileceğini zaten duyurmuştuk. Her oyun galadan sonra böyle bir sürece girer. Kendisiyle de bu noktaları konuştuk. Oyun metninin kısalması ve diğer bazı hususlar hakkında hemfikir olduk” dedi. Turkcell’in sponsor olduğu oyunun yeniden sahneleneceğini söyleyen Ünsal, “Oyunun yeni tarihlerini bu hafta açıklayacağız ve son halini sunacağız. Kültür Bakanlığı ve Turkcell’in destekleriyle oyun tekrar sahnelenmeye başlayacak” diye konuştu.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.