Türk Herkül Naim Süleymanoğlu’nun filmi geliyor

20.11.2018
A+
A-

Halter sporunda gelmiş geçmiş en güçlü sporcu olarak bilinen “Cep herkülü” Naim Süleymanoğlu’nun hayatı beyazperdede film olarak seyircinin karşısına gelecek. Türk Herkül filmi Kasım 2019’da izleyiciyle buluşacak.

Türk Herkül Naim Süleymanoğlu’nun filmi bir yıl sonra sinemada vizyona girecek. Gelmiş geçmiş dünyanın en güçlü haltercisi ünvanlı rekor üstüne rekor kıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatı sinema filmi olarak çekilecek.

Türk Herkül filminin yapımcısı “Ayla” ve “Müslüm” filmleri ile tanınan Dijital Hayatlar. Yapımcı Mustafa Uslu, yaşanmış olayları sinemaya aktararak seyirciye ulaşıyor. Gerçek olayları ve kişileri konu eden filmlerin yapımına imza atan Mustafa Uslu, bu sezon Çiçero, Türkish’i Dondurma adlı iki filmle daha seyirciyle buluşacak.

Türk Herkül filmi 18 Kasım 2019 tarihinde yani bu haberin yazıldığı tarihten tam bir yıl sonra beyaz perdeye yansıyayacak. Herkesin merak ettiği Naim Süleymanoğlu rolünü kimin üstleneceği.

Türk Herkül filminin yönetmeni Hilal Saral

Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan Türk Herkül filminin yönetmeni Hilal Saral. Müzikler Fahir Atakoğlu’ndan.

Türk Herkül filminin senaryosu ise Senem Uslu ile Mert Dikmen tarafından yazıldı.

Türk Herkül Naim Süleymanoğlu rolünü kimin oynayacağı henüz belirlenmedi. Filmin yapımcısı bu rolü kimin oynayacağına dair çalışmalarının sürdüğünü belirtti. 

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Naim Süleymanoğlu, halterde Türkiye’nin adını dünya ve olimpiyat şampiyonalarında rekor üstüne rekor kırarak duyurmuştu. Halter sporunda gelmiş geçmiş en güçlü sporcu ünvanını taşıyan Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan doğumluydu (23 Ocak 1967). Oradaki adı Naum Shalamanov idi. 

Türkiye’ye kaçırılışı büyük bir macera

Türkiye’ye gelişi de büyük bir maceraydı. O dönem Bulgaristan formasıyla rekorlar kırıyordu. Bulgaristan’da Todor Jivkov dönemiydi. Türkler’e uygulanan baskılar vardı. Türkiye’de Turgut Özallı yıllar yaşanıyordu. Türk istihbaratının yaptığı bir operasyonla Naim Süleymanoğlu, Türkiye’ye kaçırıldı. 

Daha sonra ay-yıldızlı forma ile rekorlar kırmaya devam etti. Siyasete atıldı. 2004 yerel seçimlerinde Bulgaristan muhacirlerinin yoğun olarak yaşadığı İstanbul’un Kıraç Belediyesi için başkan adayı oldu. Ancak kazanamadı. Ardından 2007 genel seçimlerinde milletvekili aday listesindeydi. Ancak o seçimde de istediğini elde edemedi. Onun işi halter kaldırmaktı, siyaseti kaldıramadı. 

6 Ekim 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği nedeniyle organ nakli yapıldı. Toparlanamadı, iyileşemedi. 18 Kasım 2017 de ise hayata veda etti. 

Şimdi Türk Herkül Naim Süleymanoğlu sinemada karşımıza gelecek. Onun hayatını, spordaki başarısını ve Türkiye’ye kaçırılış macerasını izliyeceğiz. 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.