Romandaki Umay Nine zeytin ağacına isim oldu

Tarihi zeytin ağacı Umay Nine Ağacı tabelası asılarak kimliklendirildi. İsmin alındığı yer Buket Uzuner’in Tabiat Dörtlemesi başlığıyla yayınlanan romanları.

Romandaki Umay Nine tarihi zeytin ağacına isim oldu. Buket Uzuner’in romanındaki Umay Nine’nin adı tarihi bir zeytin ağacına verildi.

Seferihisar’daki 1800 yıllık zeytin ağacına Umay Nine Ağacı tabelası asılarak ‘kimliklendirildi’.

Everest Yayınları, bu konuda medyada yayınlanan haberlerdeki eksik bilgilendirmeye itiraz ederek bir açıklama yayınladı.

Buket Uzuner’in, “Tabiat Dörtlemesi” başlığında çıkan kitapları Everest Yayınları tarafından basıldı.

Tabiat Dörtlemesi’nde “Su”, “Toprak”, “Hava” romanları okurlarla buluştu. Sırada “Ateş” var. Buket Uzuner, bu eserlerinde yarattığı Umay Nine’yi Türk Mitolojisi’ndeki Tabiat Ana’dan ilham alarak okura sundu. Şimdi “Umay Nine” adı Seferihisar’daki 1800 yıllık tarihi zeytin ağacına verildi.

Ağacı kimliklendiren ve tabelayı hazırlayan Seferihisar Belediyesi. Bunun için bir de tören yapıldı. Seferihisar Belediyesi tarafından düzenlenen Tarım Şenliği’nde, ağaca verilen isim açıklandı.
Belediye Başkanı Tunç Soyer, ağaca verdikleri ismin Buket Uzuner’in romanından alındığını söyledi. Teos antik kentinde yaşayan 1800 yıllık zeytin ağacına Umay Nine adı verildi ve isim levhası asıldı.
Tunç Soyer, Buket Uzuner’in romanlarındaki bilge Anadolu kadını kahramanından esinlenerek Umay Nine adını zeytin ağacına verdiklerini açıkladı.
Everest Yayınları, basında Seferihisar Tarım Festivali’yle ilgili bazı haberlerde Umay Nine Ağacı’ndan referans verilmeden bahsedilmesi üzerine açıklama yapmayı gerekli gördü.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.