Veba Geceleri kapağı ilk kez paylaşıldı

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

Orhan Pamuk Veba Geceleri roman kapağını ilk kez okurlarla paylaştı. Yeni romanının kapağını sosyal medya hesabından paylaşan Pamuk, kapakla ilgili detaylar da anlattı.

Veba Geceleri kapağı ilk kez paylaşıldı… Orhan Pamuk’un yeni romanıyla ilgili tanıtım faaliyetleri sürüyor. Veba Geceleri roman kapağı ilk kez okurlarla paylaşıldı. 23 Mart’ta okurla buluşacak olan Veba Geceleri için YKY tarafından Veba Geceleri için 12 tanıtım videosu hazırlandı. Videoların ilk ikisi sosyal medya hasılından paylaşıldı.

Veba Geceleri kapağı ilk kez paylaşıldı…

Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanı tanıtım videosunun ikincisi Yapı Kredi Yayınları’nın sosyal medya hesaplarından yayımladı.

Pamuk, 23 Mart’ta çıkacak romanın kapağını da ilk kez bu videoda gösterdi.

Orhan Pamuk’un paylaşımında şu ifadeler yer aldı: “En sonunda kitabımın kapağına koyduğum bu resmi ve içindeki haritayı bina bina, sokak sokak nasıl resmettiysem Veba Geceleri’ni de öyle, bütün insanlarıyla adım adım, hikâye hikâye yazdım.” #OrhanPamuk yeni romanı #VebaGeceleri‘nin kapağını anlatıyor. 23 Mart’ta tüm kitapçılarda! #YapıKrediYayınları

Veba Geceleri roman kapağı Orhan Pamuk imzalı

Orhan Pamuk, romanını yazarken 1900’lü yıllardan çekilen fotoğraflardan nasıl yararlandığını, onlardan yola çıkarak nasıl resimler çizdiğini okurlarla paylaştı. Romanın kapağında da o yaptığı çizimleri kullandığını belirtti.

Günümüzden 120 yıl öncesinde geçen ‘Veba Geceleri’ni yazabilmek için çok sayıda tıp tarihi, anı ve tarih kitabı okuduğunu anlatan Pamuk, “Okura 1901 yılında bir Osmanlı adasında olduğu duygusunu verebilmek için fotoğraflardan çok yararlandım. 1900’lerde çekilmiş fotoğraflara bakarak bazen resimler de yaptım. O dünyanın ayrıntılarına yaklaşmama, 1901 yılını ve eşyalarını sevmeme yaradı bu resimler. Sonra bu resimlerdeki hikâyeyi ‘Veba Geceleri’ne aktardım” diyor.

Dönemin fotoğraflarına bakarak ‘Veba Geceleri’ndeki Minger Adası’nı, kenardaki insanlara, ağaçlara, boş yollara, sokaklara, at arabalarına, manzaraya, küçük evlere bakarak, merkezdeki Arkaz şehrini ve limanlarını hayal ederek yapmış resimleri. Yazar Orhan Pamuk ve ressam Orhan Pamuk bir kez daha bu romanda el ele vermiş.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.