Was Anderson’dan French Dispatch geliyor

Jale Şen
Bir yanda beyaz perde öbür yanda siyah ekran. Gelsin filmler, gitsin diziler. Onun için hayat kameranın önünde yaşanır. Hayatın sahnesi kameranın önünde kurulur. O yaşananları da keyfince yazar, eleştirir, beğenir, beğenmez… İletişim: jaleshen@gmail.com
24.02.2020
A+
A-

Yeni işlerini dört gözle beklediğim yönetmenler vardır. Onlardan biri de Was Anderson.

Bazen böyle hevesle beklediğim isimler hayal kırıklığına uğratsa da beni hiç yanıltmayan isimlerden biridir Anderson.

Onun o kendine has espri anlayışı, filmlerindeki doku, beni hiç beklemediğim bir anda kahkahalara boğan kahramanları, o canlı renkler hep içimi kaynatmıştır.

Was Anderson’dan French Dispatch geliyor.

Tekrar tekrar filmlerini izlemek istersiniz ya bazı isimlerin onlardan biri de Was Anderson’dur bana göre.

İşte 2018’den bu yana yeni filmi ne zaman gelecek diye beklerken geçenlerde filmin fragmanı geldi!

French Dispatch kadrosu ile de heyecan veriyor

Yine renkli, yine canlı ve yine merak uyandıran cinsten. French Dispatch kadrosundaki isimleri görünce apayrı bir heyecan yaşadım tabii.

En sevdiğim isimlerden başlayarak Tilda Swinton, Benicio Del Toro, Edward Norton, Owen Wilson, Adrian Brody, Willem Dafoe, Frances Mc Dormand, Bill Murray, Jeffrey Wright, Cristoph Waltz, Lea Seydoux, Timothee Chalamet, Soirse Ronan. Şu listeye bakın! Başka tanıdık yüzler de var.

Onu da fragmanı izlerken siz keşfedin bakalım.

A Ghost Story’nin yönetmeninden Green Night

David Lowery’nin 2017 tarihli A Ghost Story’sini izlemiştik en son. Başrolünde, kendisiyle çalışmayı sevdiği Cassey Affleck ve Rooney Mara’nın olduğu film öyle çok da ilginç bir konuya sahip olmasa da izlenebilir bir yapım olmuştu.

Ölen kocanın beyaz çarşaflı bir hayalet olarak geri döndüğü filmde Casey Affleck’i izlemek Yaşamın Kıyısında’dan sonra” nerede görsem izlerim” dediğim isim olduğundan film kendisini izletmişti bana.

Eski usul olan beyaz çarşafıyla geri dönmüş hayalet fikrini gülünç bulsam da filmi izledikçe duruma alışmıştım. Lowery’de kendine has bir espri anlayışı var hadi kabul edelim.

Diğer filmi İhtiyar Adam ve Silahı’nda gerçek bir hikayeyi ele alan Lowery’nin o filmi de öyle çok ahım şahım değildi ama izlenebilir, hoş vakit geçirmelik bir iş olmuştu.

 

Fragmanı yakın zamanda yayınlanan Green Night’taysa David Lowery farklı bir işle karşımıza gelecek ki diğer filmlerine hiç benzemediğinden merak uyandırdı bende.

Fantastik drama türünde bir Orta Çağ hikayesi anlatacak filmin başrollerini Dev Patel, Alicia Vikander ve Joel Edgerton paylaşıyor. Fragmanına bir gözatın, film de eğer fragmanı gibiyse cidden, değişik bir işle izleyeceğiz bu defa Lowery’i. Hangover serisi ve Git Başımdan gibi komedilerle bildiğimiz Todd Phillips’ten gelen Joker’le ”o filmlerden sonra Joker’i yönetmek, nasıl ya” dedirten (Joaquin Phoenix’in ödüllü performansını tabii ki yadsımıyorum, söz konusu olan o değil burada zaten şu an)bir yönetmen izlemişken David Lowery için de aynı şeyi deriz belki.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.