Yaşamak Güzel Şey filmini neden izlemeliyim

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

Müfit Can Satıcı’nın Yaşamak Güzel Şey adlı filmi sinemadan sonra şimdi di televizyonda seyirciyle buluşuyor. Ben filmi sinemada kaçıranlardanım. Merak ediyordum. Neden izlemeliyim, sorusuna cevaplarımı da yazdım.

Yaşamak Güzel Şey filmini neden izlemeliyim? Bu akşam (18 Şubat 2019 Pazartesi) Kanal D, Müfit Can Saçıntının Yaşamak Güzel Şey adlı filmini yayınlayacak.

Sinemada izleme fırsatım olmadı. Kaçırdım… Şimdi Yaşamak Güzel Şey televizyonda yayınlanacak. Haliyle kaçırmamak için notumu aldım.

Yaşamak Güzel Şey hangi kanalda yayınlanacak? Yukarıda da söylediğim gibi Yaşamak Güzel Şey Kanal D’de yayınlanacak. Bunu da not edelim.

Şimdi gelelim asıl soruya. Yaşamak Güzel Şey filmini neden izlemeliyim? Benim gerekçelerimle sizinkiler aynı olmayabilir. Ancak fragmanını bile izlerken hoşuma gidiyor. Aşağıda Yaşamak Güzel Şey filminin fragmanı yer alıyor. Size de öneririm. İzleyin ona göre kararınızı verin.

Ben televizyonda yıllarca Seksenler dizisini izledim. Tekrarlarını bile hala izlerim. Yaşamak Güzel Şey filminde Seksenler dizisinden oyuncular var. Kaldı ki Seksenler dizisini 5 yıl boyunca Müfit Can Saçıntı çekmiş ve rol almıştı…

Yaşamak Güzel Şey filminde Seksenler dizisinin Nazlı’sı Yasemin Çonka, Rıza Komiser’i Onur Dilber, Rıza’nın eşi Emel’i oynayan Bahar Süer var. Bu yüzleri filmde görmek bana iyi gelecek. Onların filmdeki rollerini merak ediyorum.

Fragmandan bir kaç not aldım. Yaşamak Güzel Şey filminde özlü sözler olarak not edebileceğimiz sahneler bunlar.

Müfit Can Saçıntı’nın yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı Yaşamak Güzel Şey bu akşam Kanal D ekranında seyirciyle buluşacak.

Yaşamak Güzel Şey filminin fragmanı

 

Yaşamak Güzel Şey filminden özlü sözler

Müfit Can Saçıntı dediğimizde hemen akıllara Mandıra Filozofu filmi ve televizyon ekranlarının kült dizisi Seksenler geliyor. Müfit Can Saçıntı, tiyatro sahnesinde de televizyon ekranında da sinema perdesinde de hep aynı felsefeyi ortaya koyuyor: “Kapitalizme karşı dur, hayatın güzelliğini yaşa ve keşfet”

Müfit Can Saçıntı’nın Yaşamak Güzel Şey filmi de aynı felsefeyi seyirciye ulaştırıyor. Adından da belli…

Yaşamak Güzel Şey filminde özlü sözler olacak sahneler var. Fragmanından siz de göreceksiniz. Ben o sahnelerin notlarını da aldım. Örnekleri de şunlar:

“Mutuluğun formülü olsaydı bu kapitalist sistem onu da şişeleyip satardı” (Kapitalizmin gücü ve acımasızlığı)

“Yöneticiler neden böylesiniz? Bizden iş istemeye gelirken Avrupalılar’ı örnek gösterirsiniz.  Bize ücretlerimizi haklarımızı ödemeye gelince de Afrikalıları örnek gösterirsiniz.” (İşçinin emekçinin yanında)

“-Burda insana ekmek veriyoruz. – Onlar da sana emeklerini alın terlerini veriyor.” (Patrona anında cevap)

“Bütün sevgililer aynı şeyi mi yapmak zorunda toplu sünnet şöleni gibi? Aşklar niye ezbere yaşanıyor ki” (Sevgililer Günü’ne karşı duruş)

“Ben özgür eğitimden yanayım. İtirazım sınavlara notlara. Newton ömründe kaç kere sınava girdi? Arşimet’in diploma notu kaç?” (Eğitim sistemindeki modele karşı)

Yaşamak Güzel Şey filminin konusu

Ben bu filmi yaşamın güzelliklerini keşfetmek ve ıskalamamak için bu akşam izleyeceğim. Hep düşündüğümüz ya da konuştuğumuz konuları bir sinema filminde izlemek, izlerken gülmek, gülerken düşünmek istiyorum.

Gelelim Yaşamak Güzel Şey filminin konusuna… Filmin uzun uzun anlatmayacağım. Müfit Can Saçıntı, filmde Müfit rolünde. Kendi adıyla filmde rol alıyor. Evli ve hayat şartlarından abondone olmuş, nakavt olmak üzere… İşte bu adam sonunda ‘uyanır’. Yaşam koşullarının, kuralların karşısında durmaya başlar. Boyun eğmekten vaz geçer. Ve o pısırık adam sıradışı bir kahramana dönüşür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.