Yılın kelimesi seçildi

İsmail Kılıç
Dijital dünyanın krallarından. Underground edebiyat ve çizgi dünyasına bayılıyor. Müzik tutkusunu profesyonel arşiv sistemine kadar geliştirerek taşıdı. Zaman zaman da olsa bizim için yazıyor.

2019 yılının kelimesi “iklim acil durumu” olarak açıklandı. Her yıl Oxford Sözlüğü tarafından duyurulan yılın kelimesi bu yıl “climate emergency” olarak açıklandı.

Yılın kelimesi seçildi. Oxford Sözlüğü tarafından yılın kelimesi duyuruldu. 

Her yıl Oxford Sözlüğü tarafından ‘Yılın Kelimesi’ belirleniyor ve duyuruluyor. Kendi alanında dünyanın prestijli markalarından biri olan Oxford Sözlüğü 2019 yılının kelimesini duyurdu. 

Oxford Sözlüğü ‘Yılın Kelimesini’ belirledi ve duyurdu.

2019 yılı için belirlenen kelime “climate emergency”… Türkçe karşılığı “iklim acil durumu“… 

Üzerinde düşünülmesi gereken bir kelime. Bence doğru bir tespit. Geçtiğimiz yıllarda belki bu kadar kullanmadığımız, duymadığımız ya da ilgilenmediğimiz bir kelime şimdi hayatımızın tam ortasında. Baktığınızda elbette bir kelime değil de kelime grubu. Dünyanın içinde bulunduğu acil durumu anlatan bir ifade.

Oxford komitesi, yılın kelimesi olarak duyurduğu tanımı “climate emergency” için tanımlama da yaptı. Şöyle: “iklim değişikliğini azaltmak veya durdurmak ve bununla ilgili potansiyel olarak geri dönüşü olmayan çevresel zararları önlemek için acil eylemin gerekli olduğu bir durum” 

Yılın kelimesi, o yılın önemli olayları üzerinden farkındalık yaratmak amacıyla seçiliyor. Oxford Sözlüğü’nün duyurduğu bu yılın kelimesi doğrusu beni derinden etkiledi. 

“İklim acil durumu”… Dünyanın, insanlığın geldiği durumu anlatıyor. Binlerce kitap yazılabilir bu kelime, bu dert üstüne. 

Nefes almak şimdilik mümkün

Su kaynaklarımız azalıyor, kuruyor. Dünya kuruyor, insanlık kuruyor… 

Besin kaynaklarımızın çeşitliliği azalıyor. Ürün ve canlı çeşitliliğinde büyük azalmalar tespit ediliyor.

Hastalıkların şekli şemali değişiyor ve yenileri ortaya çıkıyor. 

Bundan 20 yıl önce ‘ozon tabakası’ diye bir yer varmış, diyorduk. Şimdi ozon tabakasının ne anlama geldiğini yaşayarak öğrendik, öğreniyoruz. Sahi gerçekten öğreniyor muyuz? Bence hayır. Öğrenmiş olsaydık, yılın kelimesi “iklim acil durumu” olur muydu?

Dünyanın gelişmiş (!) ülkeleri hâlâ iklim protokolünü imzalamadı. ABD buna karşı çıkıyor. Karbon salınımını belli ölçülerde tutmak için atılan adımlar küçük… Dünya ısınıyor. İklimler değişiyor. Buzullar eriyor. 

Bugün elimizde olanlar yarın kaybolacak bu şimdiden belli. Nefes almak şimdilik en azından mümkün. Ama yarın?

Dünyanın, insanlığın derdi büyük. ‘İklim acil durumu’, evlerimizde, işyerlerimizde, okullarımızda, ibadethanelerimizde, ulaşım araçlarımızda, yollarda, her türlü sanat etkinliğinde, organizasyonda… kısaca başımızı çevirdiğimiz her yerde yazılı olarak yer almalı. 

Hatta bir hashtag ile #iklimacildurumu ile dünyamızın yana bizim hastalığımıza çare düşünmeliyiz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.