Bob Dylan kitaplarını ıslak imza yerine otomatik kalemle imzalayınca

Efsanevi müzisyen Bob Dylan, 599 dolara satılan kitabını ıslak imza yerine otomatik kalemle imzaladığı için büyük tepki topladı. Dylan, tepkiler üzerine hatasını kabul ederek özür diledi.

Bob Dylan kitaplarını ıslak imza yerine otomatik kalemle imzaladığı için özür diledi. Müziğin efsanevi isimlerinden ABD’li müzisyen Bob Dylan, tanesi 599 dolardan satılan kitabını ıslak imzayla imzalamadı. Bunun yerine zaman zaman yazarların kullandığı o yöntemi otomatik kalem makinesiyle imzayı tercih etti. 

Normal fiyatı 45 dolar olan kitap, Bob Dylan imzasıyla 599 dolara satıldı. Ancak imzanın ıslak olmaması, Bob Dylan’ın elinden çıkmaması ortalığı karıştırdı. 

Bob Dylan, “End of the Line”, “Handle with Care” ve “ Like A Rolling Stone” gibi hit şarkılarla tanınan efsanevi şarkıcı. Şarkılarıyla dünya çapında bir hayran kitlesi bulunan Bob Dylan, ‘The Philosophy of Modern Song’ adlı kitap yazdı. Ünlü müzisyenin kitabının fiyatı 45 dolar olarak açıklandı. Ancak Bob Dylan’ın imzaladığı kitaplar 599 dolar fiyatla satışa sunuldu. 

Bob Dylan, ‘The Philosophy of Modern Song’ adlı kitabını ıslak imza yerine otomotik kalemle imzaladı. İmzalı 900 kitap satıldı. İşte bu davranışı hayranlarından büyük bir tepki topladı. 

Dylan, kitabını otomatik kalem makinesiyle imzaladığı için özür diledi. Yaptığı bu hatayı telafi edeceğini ifade etti.

Neden ıslak imza atmadı?

Dylan, 26 Kasım’da yaptığı açıklamada “Son zamanlardaki bazı sanat eserlerimdeki ve sınırlı sayıdaki The Philosophy of Modern Song’daki imzalarla ilgili bazı tartışmalar olduğunun farkına vardım. Yıllar boyunca her sanat eserini elle imzaladım ve hiçbir zaman bir sorun olmadı” diyerek Kovid-19 salgını öncesi ciddi bir ‘vertigo’ rahatsızlığına yakalandığını ifade etti. Hastalığı sebebiyle ıslak imza gerektiren işlerin bir ekiple yapması gerektiğini belirten Dylan, salgın karantinası sebebiyle bunun mümkün olmadığını vurguladı.

Karar hatası yaptım 

Dylan açıklamasında “Sözleşmeye bağlı süreler yaklaşırken, sanat ve edebiyat dünyasında bu tür şeylerin ‘her zaman’ yapıldığı güvencesiyle birlikte bir otomatik kalem kullanma fikri bana önerildi. Bir makine kullanmak bir karar hatasıydı ve bunu hemen düzeltmek istiyorum” dedi.

Ahmet Ümit kaşe imza kullanıyor

Türkiye’de ıslak imza yerine otomatik imza kullanan bir yazarımız var; Ahmet Ümit… Ahmet Ümit, bileğindeki sıkıntıdan dolayı kitaplarını ıslak imzalamakta güçlük çekiyor. Bu nedenle de hazırlanan kaşe imzayı okurlarının kitaplarına basıyor. 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.