Çağatay Ulusoy’un filmindeki şarkı Jelem jelem

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Netflix’in yeni Türk yapımı Kağıttan Hayatlar ekrana gelmeye başladı. Seyirciyle buluşur buluşmaz ilgi gören ve Çağatay Ulusoy’un başrolünde oynadığı Kağıttan Hayatlar filmindeki ‘jelem jelem’ adlı şarkıyı izleyenler çok sevdi. Şarkının sözleri ve anlamı merak edildi…

Çağatay Ulusoy’un filmindeki şarkı ‘Jelem jelem’ izleyicilerin ilgisini çekti. Netflix yapımı olarak seyirciyle buluşan ve başrolünde Çağatay Ulusoy’un rol aldığı Kağıttan Hayatlar filmindeki çingene şarkısı ‘Jelem jelem’ (Djelom Djelom) merak edildi… 

Kağıttan Hayatlar Netflix’te 12 Mart tarihinden itibaren seyirciyle buluşuyor. Netflix aboneleri Çağatay Ulusoy’un yeni filmini izlerken, ekrana gelen duygusal bir çingene şarkısına takılıp kalıyor. Çağatay Ulusoy’un filmindeki şarkı ‘Jelem jelem’ hakkında araştırma yapan seyirciler ilgi çekici bilgilere ulaşıyor.

Jelem jelem, eski bir çingene şarkısı…

Jelem jelem eski bir şarkı

Kağıttan Hayatlar filmindeki şarkı seyircinin beğenisini kazandı. Daha doğrusu çok eski bir şarkı olan ‘Jelem jelem’ Türkiye’de ilk kez böylesine geniş kitlelere bir filmle ulaştı. Filmde ‘Jelem jelem’ şarkısını dinleyenler sözlerinin anlamını da merak etti. 

Çağatay Ulusoy Netflix yapımlarında ilk kez rol almıyor. Netflix’in Türk yapımlarında daha önce de rol alan başarılı oyuncu Çağatay Ulusoy bu kez bir kağıttan toplayıcısını canlandırıyor. 

Kağıttan Hayatlar filminin konusu

Film İstanbul’da Balat, Cihangir, Galata ve Haliç kıyılarını mekan olarak seyirciye taşıyor. Mehmet (Çağatay Ulusoy), böbrek nakli bekleyen bir genç adamdır. Hayatını çöplerden kağıt ve hurda toplayarak kazanmaktadır. Anne hasreti çeken Mehmet, bir gün Ali adlı küçük bir çocukla karşılaşacaktır. Çocuğa kol kanat geren Mehmet, onunla duygusal bir bağ kurarak derin bir sarsıntı geçirecektir. İstanbul’un çok bilinen ana caddelerinde ve tarihi mekanlarında kağıttan toplayan insanların hayatlarına bir an olsun seyirciyi taşımayı başaran filmde Mehmet, küçük Ali için bir doğum günü partisi verir. 

Kağıttan Hayatlar filmindeki şarkı jelem jelem

Ali için düzenlenen doğum günü eğlencesine, Mehmet bütün kağıttan toplayıcısı arkadaşlarını çağırmıştır. Haliç kıyısındaki sahnede kağıttan toplayıcısı çocuklar ve gençler bir masada pastalarını yiyip, gelen çingene orkestrasıyla da gönüllerince eğlenmektedir. 

Bu eğlence sırasında sahneye gelen çingene kadın şarkıcının söylediği o şarkı filmin duygusal anlarını oluşturur… 

Netflix’teki o sahnede çingene şarkıcının söylediği jelem jelem şarkısını efsane ses Esma Redzepova unutulmaz bir yorumla tarihe bırakıp dünyadan göçüp gitmişti. Aşağıda Esma Redzepova’nın sesinden ‘jelem jelem’ şarkısını dinleyebilirsiniz. 

 

Çağatay Ulusoy’un filmindeki şarkı ‘jelem jelem’ aslında çingenelerin adeta milli marşıdır. Müziğinin yanı sıra sözleri de tam bir hayat dersi gibidir. Kağıttan Hayatlar filmindeki şarkı ‘jelem jelem’ Zarko Jovanovic tarafından yazılıp bestelenmiş. Jelem jelem şarkısı çingeneler arasında çok sevilince 1971 yılında da milli marş olarak kabul edilmiş. 

Jelem jelem şarkısının sözleri

Kağıttan Hayatlar filmindeki çingene şarkısı jelem jelem şarkısının sözleri merak ediliyor. Jelem jelem sözleri ile de dikkat çekiyor. Jelem jelem Türkçe sözleri şöyle: 

Yürüdüm, yürüdüm uzun yollar boyunca
Mutlu çingenelerle karşılaştım.
Yürüdüm, yürüdüm dünyanın ucuna kadar.
Ve şans hep onlarla birlikteydi.
Ey romanlar, erkekler, çocuklar
Ey romanlar, nerelerden geldiniz?
Çadırlarınızın içinde, uğurlu yollarda
Şimdi nerelerdesiniz?
Nerde erkekler, nerde çocuklar?

Sizinki gibi benim de büyük bir ailem vardı.
Sizinki gibi, karalı adamlar benim ailemi de katlettiler.

Dünyanın bütün romanları, benimle gelin.
Çünkü bize açılan bu yollar, çingene yollarıdır.
Tam vaktidir, ayağa kalkın
Canımız ne isterse onu yapacağız
Ey romanlar, çocuklar, erkekler
Gelin, gelin çadırlarınızla bu uğurlu yollara.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.