Dünya Tiyatro Günü klibindeki sanatçılar şaşkın

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Cumhurbaşkanlığı Dünya Tiyatro Günü klibi beğenilerek izlendi. Ancak o klipte şarkı söyleyen sanatçıların şaşırdığı bir durum ortaya çıktı. Çünkü kimi sanatçılar klibin Cumhurbaşkanlığı için hazırlandığını bilmediklerini söyledi.

Dünya Tiyatro Günü klibindeki sanatçılar şaşkın… Neden mi? Cumhurbaşkanlığı tarafından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü keyifli bir klip paylaşıldı. 

Tüm televizyon kanallarında yayınlandı. 

Klipte ‘Sanat varsa hayat var, hayat varsa sanat var’ nakaratları ile ünlü tiyatro oyuncuları bir şarkıyı seslendiriyor. Şarkının sonunda da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın Dünya Tiyatro Günü’nü kutlama ifadesi yer alıyor. 

Cumhurbaşkanlığı Dünya Tiyatro Günü videosunun ardından, klipteki oyuncuları şaşkınlıklarını ifade etmişler. 

Dünya Tiyatrolar Günü klibindeki sanatçılar şaşkın…

Şaşırtan klip

Klipte şarkıyı söyleyen tiyatro sanatçıları Suna Keskin, Haldun Dormen, Göksel Kortay ve Nevra Serezli şaşkınlıklarını genel bir ifade olarak ‘Klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmiyorduk’ ifadesi ile vurgulamışlar. 

Sanatçıların açıklamalarını okuduğumuzda şu ortaya çıkıyor… Nilgün Belgün, klipteki tiyatro oyuncularını aramış. Onlara, Kültür Bakanlığı’nın 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için bir kutlama klibi çekeceğini söylemiş. Tiyatrocular da bu konuda ‘varız’ demişler. 

Ancak, klibin sonunda Cumhurbaşkanlığı’nın forsunun ve adının yer alacağından haberdar olmadıklarını söylemişler. 

Nilgün Belgün, klibin Kültür Bakanlığı desteğiyle yayımlanacağını klipteki sanatçılarla paylaştıklarını söylüyor. Fakat, ‘Cumhurbaşkanlığı desteğiyle değil de Kültür Bakanlığı desteğiyle ‘ aktardıklarını belirtiyor.

Yani Nilgün Belgün, Dünya Tiyatro Günü klibinin sonuna Cumhurbaşkanlığı’nın kurumsal adının ve logosunun ekleneceğinden sonradan haberdar olduklarını söylüyor. 

KLİPLE İLGİLİ DETAYLI HABERİ BU LİNKİ TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ 

Eleştiren de var ılımlı bakan da

Cumhuriyet gazetesi klipteki kimi sanatçılarla tek tek konuşmuş. Daha önce AKP’den gelen hiçbir davete katılmadığını anlatan Dormen, “Tamamen Nilgün’ün kurbanı olduk” demiş.

Suna Keskin, Nilgün Belgün’den gelen teklifi kabul ettiğini ama Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmediğini söylemiş.  

Nevra Serezli, Haldun Dormen ve diğer arkadaşlarının ismini duyunca hiç sorgulamadan çekim için gittiğini anlatmış. Ve eklemiş: “Ama sonradan klibin sonuna bir şeyler konulmuş bilmiyorum. Olumlu yönden de bakmak gerekirse Cumhurbaşkanı Dünya Tiyatro Günü’nü kutlamış. Yaşını başını almış insanlarız, kolay kolay kullanılmayız, art niyet aramıyorum.”

Göksel Kortay da klip yayınlanınca Cumhurbaşkanlığı mesajından haberdar olmuş. “Cumhurbaşkanlığı için yapıldığını bilseydim gider miydim, net bir şey söyleyemiyorum tabii ama; sanat ayrımcı değil, birleştiricidir.” notunu düşmüş.

Sonuçta ortada bir şaşkınlık, şaşırtmaca var. 

Anlamak için soruyorum: ‘Cumhurbaşkanlığı, sanatçılara bunu söylemiş olsaydı sıkıntı mı olurdu?’ 

Sonuçta bu insanlar kültürlü aklı başında insanlar. Bir kutlama klibi çekiliyorsa, o klibin tüm detayları paylaşılmalı.

Şu güzelim Dünya Tiyatro Günü klibi Türkiye’nin siyasetinin en sıcak olduğu şu günlerde gereksiz bir ‘şaşkınlık’ meselesine dönüşmemeliydi. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.