İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde yüz yıllık filmler

sessiz_sinema_gunleri_02

Duyguların Dışavurumu!

Goethe Institut İstanbul’un desteğiyle gerçekleşen Alman filmleri seçkisi geçen yıllarda da oluğu gibi iddialı. Gala filmi olarak belirlenen ‘Algol: Gücün Trajedisi / Algol: Tragödie der Macht’, geçen yıl gösterdiğimiz “Varyete” filminin başrol oyuncusu ve sessiz sinema dünyasının efsanesi Emil Jannings’ten yine bir başyapıt.

Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi / Berlin: Die Sinfonie der Grosstadt’ filmi ise Berlin’in başrolde olduğu bir şehir senfonisi ya da kapitalizmin insanları oyuncusu olmaya çağırdığı bir ‘Dance Macabre’.

Açılış filmi ise bir Diva’ya ait; 1925 yılında sinema dünyasına Amerika’da adım atan Louise Brooks’un Avrupa’daki ilk filmi olan, ‘Pandora’nın Kutusu / Die Büchse der Pandora’ alıyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.