Oscar Ödülleri 2020 yılında Parazit ile sarsıldı

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

92. Oscar Ödülleri ile sinema dünyasında büyük bir sürpriz yaşandı. İlk kez alt yazılı bir film, İngilizce olmayan bir film Oscar tarihinde “En İyi Film” oldu. Güney Kore yapımı Parazit filmi Oscar Ödülleri 2020’ye damgasını vurdu.

Sinema dünyasının kalbi 92’inci kere Oscar Ödülleri’nde gümbür gümbür attı. Güney Kore yapımı Parazit (Parasite) adlı film 6 dalda aday olduğu ödüllerin 4’ünü kazandı.

“En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”,”İngilizce olmayan En İyi Film”, “En Özgün Senaryo” dallarında Oscar  Ödülleri’ni alan filmin yönetmeni Bong Joon Ho şahane bir konuşma yaptı. Dedi ki “Akademi izin verse de heykeli testereyle beşe bölebilsem, hepinize bir parçasını versem”

Güney Kore yapımı Parazit, 92. Oscar Ödülleri’ne damga vurdu.

Kibirsiz konuşmaya büyük alkış

Kibirden uzak, sükunetli konuşmasında Bong Joon Ho, gençlik yıllarında sinema eğitimi alırken kalbinin derinliklerine kazınan o sözü ve söyleyeni hatırlatarak salonda alkış tufanı kopmasını sağladı. Bong Joon Ho “En kişisel olan en yaratıcı olandır.” sözünü Oscar tarihine kazıyarak, sözün sahibinin ise ABD’li ünlü yönetmen Martin Scorsese’e ait olduğunu hatırlattı.

Bong Joon Ho “En kişisel olan en yaratıcı olandır.” sözünü hatırlattı.

Oscar tarihinde ilk

92. Oscar Ödülleri Parazit filmiyle deyim yerindeyse sarsıldı. Oscar tarihinde ilk kez İngilizce olmayan bir film “En İyi Film” seçildi.

Oscar Ödülleri 2020 töreni Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlendi. Herkesin gözü elbette en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerindeydi. Benim gözüm Parasite’deydi. Çünkü, 724kültürsanat sinema yazarı Ercan Öztürk aylar önce filmi köşesinde yazarken, Oscar’ı alacağını öne sürmüştü. Ercan Öztürk’ün derin sinema kültürü ve iyi bir Oscar takipçisi olduğunu biliyorum. Bu nedenle Parasite’in Oscar ödüllerini toplaması benim için sürpriz olmadı. -Yazıyı okumak için burayı tıklayın-

Prad Pitt ikinci Oscar’ını aldı

En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinde genel beklenti gerçekleşti. En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı, Judy filmiyle Renee Zellweger, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı Joker filmindeki performansıyla Joaquin Phoenix’in oldu.

Heath Ledger’dan sonra Oscar tarihinde ikinci kez Joker rolüne ödül verildi.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü, Marriage Story filmindeki performansıyla Laura Dern kazandı. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü Bir Zamanlar Hollywood’daki rolüyle Brad Pitt aldı. Bu ödül Brad Pitt’in kariyerinde ikinci Oscar’ı oldu. Daha önce 12 Yıllık Esaret filmiyle yapımcı olarak Oscar kazanmıştı. Şimdi ise oyunculuğuyla ödülü kazanmayı başardı.

Prad Pitt ikinci Oscar’ını bu kez oyunculuğuyla aldı.

Benim tahminlerim neydi 

Doğrusu Oscar Ödülleri’nde hep bir ayak oyunu, arka planda dönen dolaplar ya da stratejiler olduğuna inananlardanım. Bu nedenle doğrusu ya Güney Kore yapımı Parazit için “En İyi Film” ödülünün verileceğini düşünmedim. Bir ay kadar önce Altın Küre Ödülü’nü almıştı. Onunla yetinecekler, diye düşünüyordum. İngilizce olmayan bir film ve Güney Kore’den… Yanıldım. Ancak “En İyi Yönetmen Ödülü”ni alabileceğini tahmin ettim. Ki Güney Kore sinema filmleri ve televizyon dizilerinin son yıllardaki büyük başarısını burada tekrar hatırlayalım. 

“En iyi Erkek Oyuncu” dalında Joker filmindeki rolüyle Joaquin Phoenix benim için de bankoydu. Öyle de oldu. 

Netflix yapımlarının bu yıl eli boş dönebileceğini tahmin ediyordum. The Irishman ile Marriage Story adlı Netflix yapımları “En İyi Film” dalında adaydılar. Kazanamadılar, tahminim doğru çıktı. 

Parazit’in ödülleri kucaklaması pek çok insanı mutlu etti.

Parazit’in ödülü almasına sevindim

Parazit’in Oscar Ödüleri 2020’de en iyi film seçilmesinden dolayı çok mutlu oldum. Filmi izlemenizi öneririm. Sınıf çatışmasını ve buna olan karşı duruşu göreceksiniz. Zengin ve yoksul iki ailenin yaşamları var filmde. İnsanları parazite dönüştüren sömürülerini göreceksiniz. Kapitalizme eleştiriyi göreceksiniz. Mizah ve trajediyi bir arada izleyeceksiniz. Kapitalizme karşı duran her filmi seviyorum. Her söze bayılıyorum. Belki de bundan dolayı Parazit’in 92. Oscar Ödülleri’ne damga vurmasından ayrıca mutlu oldum. Dili ‘yabancı’ ama kendisi bir o kadar sahici ve insani bir film Parazit. 

92’nci Oscar Ödülleri kazananları

En İyi Film: Parazit
En İyi Uluslararası Film: Parazit
En İyi Orijinal Senaryo: Parazit
En İyi Yönetmen: Bong Joon Ho – Parazit
En İyi Görüntü Yönetmeni: Roger Deakins – 1917
En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix – Joker
En İyi Kadın Oyuncu: Renee Zellweger – Judy
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt – Bir Zamanlar Hollywood’da
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern – Evlilik Hikâyesi
En İyi Uyarlama Senaryo: Taika Waititi – Jojo Rabbit
En İyi Film Müziği: Joker (Hildur Gugnadottir)
En İyi Özgün Şarkı: I’m Gonna Love Me Again – Rocketman – Elton John ve Bernie Taupin
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Skandal
En İyi Kostüm Tasarımı: Küçük Kadınlar
En İyi Görsel Efekt: 1917
En İyi Kurgu: Ford vs. Ferrari
En İyi Ses Kurgusu: Ford v Ferrari
En İyi Ses Miksajı: 1917
En İyi Belgesel: American Factory
En İyi Kısa Belgesel: Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl
En İyi Animasyon: Toy Story 4
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Bir Zamanlar Hollywood’da

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.