Selvi Boylum Al Yazmalım kavgası

Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com

Kadir İnanır ve Ali Özgentürk arasında Türk sinemasının ünlü filmi Selvi Boylum Al Yazmalım ile ilgili tartışma yaşanıyor. O ünlü replik “Sevgi neydi? Sevgi, iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti” üzerine kavga sürüyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım kavgası sinema dünyamızın yeni gündemi.

Kavga filmin senaristi Ali Özgentürk ile başrol oyuncusu Kadir İnanır arasında yaşanıyor.

İyi ama bu kavga nasıl başladı?

Ali Özgentürk Gizli Defterlerim adlı kitabında filme dair anılarını yazdı.

Gizli Defterlerim, Ali Özgentürk’ün lise yıllarından itibaren tuttuğu günlüklerden oluşan bir kitap. Ünlü sinemacının 70 yıldır yazdığı notları, günlükleri Gizli Defter adıyla Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından basıldı.

İşte bu kitapta Ali Özgentürk, dilimize neredeyse pelesenk olan filmdeki şu ünlü repliği nasıl yazdığını anlattı: “Sevgi neydi? Sevgi, iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti.”

Sinema dünyamızda Selvi Boylum Al Yazmalım kavgası yaşanıyor.

Sevgi neydi? Sevgi emektir

Selvi Boylu Al Yazmalım kavgası bu sözlerle başladı.

Film, ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un eseri. Sinemaya uyarlandı. Filmin senaryosunu Ali Özgentürk yazdı.

Sene 1978. Beyazperdenin unutulmaz filmlerinden olan Selvim Boylum Al Yazmalım seyirciyle buluşuyor. Yıllar geçiyor ama film adeta eskidikçe kıymetleniyor. Türk sinemasının unutulmazları arasına giriyor. Türkan Şoray ve Kadir İnanır bu filmle birbirlerine çok yakıştırılıyor.

Aradan yıllar geçiyor sene 2018…

Ali Özgentürk’ün “Sevgi neydi? Sevgi, iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti” repliğini nasıl yazdığını anlatıyor. Çünkü bu cümle artık bir atasözü gibi dilden dile geziyor. Filmden de ünlü bir hale geliyor…

Geçtiğimiz gün Kadir İnanır çıktı dedi ki “N’ayır, n’olamaz.” …

O söz Aytmatov’un Özgentürk’ün değil

Kadir İnanır, Ali Özgentürk’e itiraz etti:

“Aytmatov dünyanın en büyük yazarlarından biri. Onun hikayesini değiştirmek kimseye düşmez. Onun kitabının sonu ‘Sevgi emekti’ diye biter ve bu söz literatüre girmiştir, kimse de bunu değiştiremez. Cengiz Aytmatov’u yok saymak ahlaki değil. O senaryo demir senaryodur, değiştirilemez.”

Ali Özgentürk, Gizli Defterlerim adlı kitabında Selvi Boylum Al Yazmalım filmiyle ilgili anılarını paylaştı.

Sevgi emekti sözü bana ait

Ali Özgentürk bunun üzerine Kadir İnanır’ın sözlerine karşı çıkıyor.

Şöyle konuşuyor: “Sevgi emekti, sözü bana ait. Sevgi emekti, sözü Cehgiz Aytmatov’un hiç bir eserinde yer almaz. O sözü kızıma bakarken yazdım. Aytmavot’u kimse yok saymadı. Kendisinin ahlak jandarması gibi davranması çok tuhaf.”

Ali Özgentürk’ün Gizli Defterlerim adlı kitabının çıkmasından sonra gündeme gelen Selvi Boylum Al Yazmalım filmiyle ilgili konuyu gündeme taşımıştım. Daha önce sizlerle paylaştığım o yazıyı hatırlamak ya da okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Selvi Boylum Al Yazmalım filmindeki “Sevgi neydi” ile başlayan o unutulmaz sahneyi izleyebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM