Tiyatrokare Ayşe Kulin’in Veda romanını sahneye taşıdı

30.08.2023
A+
A-

Ayşe Kulin’in çok okunan romanlarından “Veda” Tiyatrokare tarafından tiyatroya uyarlandı. Yeni sezonda seyirciyle buluşacak olan Veda, Nedim Saban tarafından sahneye uyarlandı.

Tiyatrokare Ayşe Kulin’in Veda romanını sahneye taşıdı. Nedim Saban’ın yönetimindeki Tiyatrokare, edebi eserleri sahneye taşımaya devam ediyor.

Tiyatrokare bu kez Ayşe Kulin’in çok okunan romanı “Veda”yı sahneye uyarladı.

Tiyatrokare Ayşe Kulin’in Veda romanını sahneye taşıdı. Aynı adla tiyatro sahnesinde canlanacak olan Veda, Milli Mücadele dönemine ve bu dönemin hem acı hem de umut dolu olaylarına ışık tutuyor.

Nedim Saban yönetiminde sahnelenecek olan Veda, cumhuriyetin kurulduğu ilk günlerin getirdiği değişim sancılarının getirdiği gerilimli atmosferde geçiyor.

Oyun, yazarın son Osmanlı nazırı olan dedesinin hayat hikayesini konu alıyor. Arka planda ise dönemin olayları ve bir çağın değişiminde yaşanan acılar, umutlar, belirsizlikler ve kuşak çatışmaları anlatılıyor.

Oyunun merkezinde bir konağın sakinleri ve onların hayatları yer alıyor. Aynı zamanda savaşın acısı ve bireylerin bu değişim karşısında nasıl tepki verdikleri de sorgulanıyor. Bu, bir Kurtuluş Savaşı hikayesi değil, emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki emellerine ve düşman işgali altındaki İstanbul’un kaybına yoğunlaşan bir hikâye.

Veda oyuncu kadrosu

Nevra Serezli, Leyla Feray, Aziz Sarvan ve Fatih Gülnar gibi önemli isimler yer alıyor. Ayşe Kulin’in Robert Kolej’den okul arkadaşı olan Nevra Serezli’nin “Deli Saraylı” rolü ile seyirci karşısına çıkması büyük heyecan uyandırıyor.

Oyunda Ayşe Kulin’in dedesini oynayan Aziz Sarvan, ilk kez Şehir Tiyatrosu dışında bir prodüksiyonda sahneye çıkıyor.

“Veda”da aşk hikayeleri de önemli bir yer tutuyor. Özellikle Leyla Feray’ın canlandırdığı evlatlık Mehpare’nin, evin muhalif kahramanı Fatih Gülnar ile yaşadığı aşk, oldukça buruk ve etkileyici. Evin iki genç kızı ise Batının kadın haklarına gözlerken, kendileriyle ilgili kaygı içinde. Leman’ın kurtuluş savaşının idealist doktoru Mahir ile gerçekleşen evliliği ise gerçek bir yaşanmış hikâye.

Oyunun tasarım ekibi ödüllü tasarımcılardan oluşuyor. Dekor ve kostüm tasarımında Eylül Gürcan, ışık tasarımında Ayşe Sedef Ayter ve görüntü tasarımında ise Necati Demircan’ın imzası bulunuyor.

Bu etkileyici hikâye, Tiyatrokare’nin uzmanlığı ve deneyimiyle seyirciyle buluşuyor. Özellikle edebi uyarlamalarda yetkin olan Tiyatrokare, daha önce yine bir roman uyarlaması olan “Leyla’nın Evi” adlı oyunu 10 yıl boyunca sahnelemişti. 32 yıldır ara vermeden sahnede olan bu tiyatro grubu, “Veda” ile bir kez daha tarihsel bir drama ile seyircinin karşısına çıkıyor.

Oyun Künyesi
Yazan: Ayşe Kulin
Uyarlayan ve Yöneten: Nedim Saban
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Eylül Gürcan
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Görüntü Tasarımı: Necati Demircan

Oyuncular:
Deli Saraylı: Nevra Serezli
Mehpare: Leyla Feray

Ahmet Reşat: Aziz Sarvan
Kemal: Fatih Gülnar
Behice: Meral Asiltürk
Azra: Zeynep Sevi Yılmaz
Mahir: Alişan Özkan

Suat: Gizemnur Topaloğlu
Leman: Gizem Çayhanoğlu

Koreograf: Pınar Alkan
Müzik Çalışma: Aslı Omag
Ses Tasarımı: Oğuz Küçükel
Dramaturji: Feyza Özgen Şeker
Yönetmen Yardımcıları: Melda Demirtaş/ Eylem Yılmaz
Dekor/ Kostüm Asistanı: Gamze Kaçan
Proje Koordinatörü: Temmuz Uğur Yıldız
Tiyatrokare Koordinasyon: Hakan Baltacı
Tiyatrokare Amiri: Feyza Demirdaş  

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.