Oğuz Atay’ın yeni fotoğrafları yayımlandı

Oğuz Atay’ın yeni fotoğrafları ilk kez yayımlandı. Edebiyat dünyamızın önde gelen isimlerinden Oğuz Atay’a ait daha önce görmediğimiz fotoğrafları edebiyat dergisi Sözcükler tarafından okurlarla paylaşıldı.

31 Aralık 2015 Perşembe, 12:54

Oğuz Atay’ın yeni fotoğrafları ilk kez yayımlandı. Edebiyat dünyamızın önde gelen isimlerinden Oğuz Atay’a ait daha önce görmediğimiz fotoğrafları edebiyat dergisi Sözcükler tarafından okurlarla paylaşıldı.

Fotoğraflar Oğuz Atay’ın, arkadaşı Çetin Yalçın’dan alındı. Daha önce okurların görmediği 14 fotoğraf Oğuz Atay severler tarafından ilgiyle karşılandı. Fotoğraflar Oğuz Atay’ın film yönetmenliği yaptığı dönemde çekilmiş. Pek çok okur Oğuz Atay’ın romancı tarafını bilir. Bilmeyenler yazarın filmlerle olan haşır neşirliğine ve hatta yönetmenliğine de dikkat kesildiler. Oğuz Atay “Beyaz Mantolu Adam” adlı kısa filmi çekiyordu. o dönemden bize yansıyan aşağıdaki siyah beyaz kareyi biliyoruz. Kapalıçarşı’da ikinci el kıyafetler satılan bir sokakta filmin bir sahnesi çekilmişti. O sahne çekimleri sırasında ölümsüzleştirilen bir kareydi bu. Fotoğrafı yine Oğuz Atay’ın arkadaşı çetin yalçın çekmişti.

oğuz atay yönetmen

Bu fotoğraf karesiyle ilgili bilgiler ise yine Sözcükler dergisinde yayınlanmıştı. Dergideki bazı ifadeler şöyleydi: “Arşivinden çıkan bu fotoğraf ise filmin plajda çekilen final sahnesinden. Yalçın, fotoğraftaki kişileri ise şu ifadelerle anlatıyor: (soldan) İsmini hatırlayamadığım Oğuz Atay’ın bir arkadaşı, Oğuz Atay, siyah mantolu olan Mete Demirtürk (oynayan başka bir kişiydi ve bu manto filmde kullanılmadı), ayakta duran Faruk Haksal, yerde uzanan Barlas Özarıkça.”

14 YENİ KARE

Gelelim şimdi paylaşılan 14 yeni fotoğrafa. Yıl 1972. Mevsimlerden yaz. Bu siyah beyaz fotoğraflar Yeşilköy’de çekildi. Bir yemek sonrası ahbaplarla birlikte Oğuz Atay sakallı haliyle dikkat çekiyor. Fotoğraftaki isimler soldan sağa olmak üzere Çetin Yalçın, Konur Ertop, Mete Demirtürk, Demir Özlü, Barlas Özarıkça, Oğuz Atay, Serpil hanım olarak sıralanıyor.

Oğuz Atay yeni fotoğraflar

Oğuz Atay’ın bilinmeyen fotoğraflarını paylaşan ikinci kere Çetin Yalçın oldu. Şüphesiz ki çok sevilen bir edebiyatçıya ait bu kareler değerli. Belirli ellerde kısıtlı sayıda kişilerin görmesi yerine kamuoyuyla paylaşılması da anlamlı.

Oğuz Atay'ın bilinmeyen fotoğrafları

Çetin Yalçın, yıllardır muhafaza ettiği fotoğraflarla ilgili şu satırları kaleme aldı:

“Oğuz Atay’ın bir kısa film projesi vardı. “Beyaz Mantolu Adam” hikayesini filme çekmek üzere bir araya geldik… Filmi Oğuz Atay yönetiyordu. Film çalışmasından sonra bir akşam Yeşilköy’de geç saatlere kadar süren yemekli sohbetin ardından Oğuz Atay evine dönmeyerek Ataköy’de, benim baba evimde misafir olmuştu. Ertesi sabah kahvaltı sonrasında öteki fotoğrafları bizim evde çekmiştim. Yaz sonuna kadar birkaç kez daha bir araya geldiğimizi anımsıyorum. Yaz sonunda ben askere gittim, on sekiz ay askerlikten sonra, evlilik ve avukatlığa başlamam ile Oğuz Atay’la ilişkim kesildi. Birlikte olduğumuz sınırlı zaman dilimleri içinde gözlemlediğim Oğuz Atay; naif, alçakgönüllü, kendini çok fazla anlatmayan ve hüzünlü bir insandı.”

oğuz atay

Yorum

  1. Pingback: Oğuz Atay kendi sesi ile görüntüsü - 7 / 24 KÜLTÜR SANAT

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz