Bir dönem yasaklanmış kitaplar

Bir dönem yasaklanmış kitaplar listesi. Bu kitaplar neden yasaklandı? Rıfat Ilgaz, Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu, Pınar Kür gibi yazarların kitapları neden yasaklandı?

yasakli-kitap-8

Yasaklanmış kitaplar listesi her dönem ilgi çekti. Bu kitaplar neden yasaklandı? Rıfat Ilgaz, “Sınıf” adlı kitabından dolayı yargılandı. 6 ay hapis yattı. Kitabın kapağının kırmızı olması ve “Sınıf” adında basılması 1946 yılında “suç” olarak görüldü. Bilirkişi kitapta bir suç tespiti yapamadı. Ancak mahkeme Rıfat Ilgaz’ı bu kitaptan dolayı hapse mahkum etti. Kitap o dönem yasaklandı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.