Bir dönem yasaklanmış kitaplar

Bir dönem yasaklanmış kitaplar listesi. Bu kitaplar neden yasaklandı? Rıfat Ilgaz, Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu, Pınar Kür gibi yazarların kitapları neden yasaklandı?

yasakli-kitap-1Bir çocuk kitabı Kuş Ne Yana Öter. İran’da Karabalık adlı çocuk kitabı yasaklılar listesindeyken, ülkemizde de Kuşlar Ne Yana Öter adlı çocuk kitabı yasaklanır.  İlk basımı 1978 de yapılan kitabın arka kapağındaki ifadeler şöyleydi: “Elinizdeki bu kitapta bir küçük Ahmet var. Siz yaşlarda… Küçük Ahmet, bir grevin coşkusu içinde dostlukların en onurlusunu yaşayacak. İşçi Halil’i tanıyacak.“ Kitap 80 darbesinden sonra yasaklandı. 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.