Bir dönem yasaklanmış kitaplar

Bir dönem yasaklanmış kitaplar listesi. Bu kitaplar neden yasaklandı? Rıfat Ilgaz, Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu, Pınar Kür gibi yazarların kitapları neden yasaklandı?

yasakli-kitap-3Pınar Kür’ün “Yarın Yarın” adlı kitabı müstehcenlik ve komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle toplatıldı. 12 Mart döneminin karanlık günlerinde devrimci bir aşkı konu alan kitap 1982’de toplatıldı. 1984 yılında ise tekrar hürriyetine kavuştu. Ancak Pınar Kür, sadece bu kitabıyla değil “Bitmeyen Aşk” ve “Asılacak Kadın” romanlarıyla da yargılandı. Gerekçe ise halkın ar duygularını incitmek olarak kayıtlara geçti.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.