Bir dönem yasaklanmış kitaplar

Bir dönem yasaklanmış kitaplar listesi. Bu kitaplar neden yasaklandı? Rıfat Ilgaz, Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu, Pınar Kür gibi yazarların kitapları neden yasaklandı?

Bir dönem yasaklanmış kitaplar

yasakli-kitap-7Sabahattin Ali adını son zamanlarda Kürk Mantolu Madonna kitabından dolayı ülke genelinde hemen herkes duydu. Sabahattin Ali’nin siyasal açıdan bakıldığında zor yılları oldu. Edebiyatımızda ‘toplumcu gerçekçi akımın’ temsilcilerinden olan Sabahattin Ali, eserleriyle zamana iz bırakanlardan oldu. 1947 yılında basılan öykü kitabı Sırça Köşk’te devlete bir başkaldırış olduğu kanaatine varıldı. Kitap yasaklandı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.