Bir dönem yasaklanmış kitaplar

Bir dönem yasaklanmış kitaplar listesi. Bu kitaplar neden yasaklandı? Rıfat Ilgaz, Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu, Pınar Kür gibi yazarların kitapları neden yasaklandı?

yasakli-kitap-6Adalat Ağaoğlu, romanlarıyla okurların gönlünde taht kuran yazarlarımızdan. Fikrimin İnce Gülü adlı romanı askeri aşağıladığı ve gözden düşürdüğü iddiası ile yasaklandı. Darbe döneminde yani 1981 yılında dördüncü baskısı yapılırken bu yasaklama geldi. Ancak Adalet Ağaoğlu iki yıl boyunca kitabını savundu, direndi. Sonunda kitabını aklamayı da başardı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.