Bir dönem yasaklanmış kitaplar

Bir dönem yasaklanmış kitaplar listesi. Bu kitaplar neden yasaklandı? Rıfat Ilgaz, Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu, Pınar Kür gibi yazarların kitapları neden yasaklandı?

yasakli-kitap-5Karabalık, bir çocuk kitabı. Dünyaca ünlü bir kitap. Çocuklara adalet, eşitlik ve özgürlük kavramlarını öğreten bu kitap ülkemizde değil ama İran’da yasaklılar listesinde bulunuyor. Samed Behrengi’nin yazdığı kitapta küçük, kara, devrimci balığın yaşadığı zorlukları aşarak denize kavuşma hikayesi anlatılır. Kazanmanın direnmekten geçtiğini vurgulayan kitap, İran’da halen yasaklı kitaplar listesinde.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.