Can kapakları değiştirdi yüzde 110 büyüdü

Radikal bir karar alan Can Yayınları, klasik beyaz kapak yerine her kitaba ayrı tasarım yapmaya başladı. Üzerinden iki yıl geçti. Can Öz aldığı karardan memnun “Yüzde 110 büyüdük. Bu çok net bir rakam” dedi.

06 Aralık 2016 Salı, 21:52

Can Öz, aldığı radikal kararı savundu. Can kapakları değiştirdi yüzde 110 büyüdü. Türkiye’nin önde gelen yayın evlerinden olan Can Yayınları, kuruluşundan beri beyaz kapaklı kitap basımına son vermişti. Bu kararı alan da babasının ölümünden sonra işlerin başına geçen Can Öz oldu. 

Erdal Öz, edebiyat hayatımıza damga vuran isimlerden. Yayıncılığının yanı sıra yazdığı kitaplarla da öne çıkıyordu. Ancak o şüphesiz ki kurduğu Can Yayınları ile hayatımıza damga vurdu. Gün geldi dünyadan göçtü, yerine oğlu Can Öz geçti. İşte o geçişle birlikte, Can Öz radikal bir kararla kitapların kapaklarının değişimini sağladı. Can Yayınları’nın bilinen o kitap kapak tasarımları, yani beyaz üstüne küçük resim ve eserin ismi artık yoktu. Her kitap için ayrı tasarımlar yapıldı. 

Can Öz bu değişimde çok eleştirildi. Hürriyet’te Ayşe Arman bu konuyu Can Öz’e sordu. İşte röportajın o bölümleri:

O yayınevinin patronu şimdi sizsiniz. Başına geçtiğinizde ne dediniz “Eyvah başıma kaldı” mı? Yoksa “İşte bir meydan okuma fırsatı” mı?

-Yok canım ne meydan okuması! Biraz robot gibiydim aslında o dönem. 25 yaşında bir adama göre iş değildi. Ama şanslıydım çok insan destek oldu.

Babanızın Can Yayınları nasıl bir yayınevi, sizinki nasıl?

-Valla en büyük fark, içinde babam yok. O kadar. Beyaz kapakların olmaması sembolik olarak büyük bir fark ama yayınevini yayınevi yapan yayın politikası. Onu aynen devam ettiriyoruz. Biraz daha kurumsallaştık, profesyonelleştik. Zaten günümüzde başka çareniz yok.

Beyaz kapakları değiştirmek, babaya meydan okumak mı?

-Değil! Babam iki kere kapakları değiştirmeye çalıştı. İkisinde de mahvetti okurlar.

O da istedi yani…

-Tabii, tabii. Birkaçını değiştirdi ama çok da kararlı bir görüntü vermedi. Her seferinde müthiş tepki gördü ve geri adım attı.

Beyaz kapaklarla oynamak alameti farikayı bozmak değil mi?

-İyi de içindeki bir içecek değil, kitap ve rafta, kitabın kendini göstermesi gerekiyor Zamanı geldiği için değiştirdim. Bu, babama meydan okuma değil yani. Can Yayınları’nı değil yazarları öne çıkarmak istiyordum. Kapakları değiştirdiğimizden bu yana, yani iki sene içinde, yayınevi yaklaşık 110 kadar büyüdü. Bu çok net bir rakam.

Yorum

  1. Pingback: Erdal Öz'ün günlükleri ortalığı sarsar - 7 / 24 KÜLTÜR SANAT

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz