Kakava ateşi Kırklareli’de yanacak

27. Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali, 17 Mayıs 2017 akşamı, kökleri 1600 yıllık geçmişe dayanan Kakava ateşinin yakılmasıyla başlayacak.

16 Mayıs 2017 Salı, 08:37

Kakava ateşi Kırklareli’de yanacak, kültür sanat festivali başlayacak. Kırklareli Belediyesi’nin 27’incisini düzenlediği “Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali” 17 Mayıs 2017 akşamı, kökleri 1600 yıllık geçmişe dayanan Kakava ateşinin yakılmasıyla başlayacak.

Festival, Türkiye’nin sanat, siyaset ve edebiyat alanının önde gelen isimlerinin katılımıyla düzenlenecek. 17-20 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival sanat, siyaset ve edebiyat alanında önde gelen isimleri misafir edecek.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Geçen çeyrek yüzyılı aşkın süredir devam eden festivalimizin bu yılki temasını, ülkemizde son yıllarda yoğun yaşadığımız çocuk istismarları ve tecavüzlerine inat ’Çocuk’ olarak belirledik ve geleceğimiz olan çocuklarımıza armağan ediyoruz. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının da katılımı ve katkılarıyla kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleriyle dolu bir program hazırladık. Herkesi bekleriz” dedi.

17 – 20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan 27’nci Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali bin 600 yıllık mitolojik kökenlere dayanıyor.

Festivalin onur ödülü “Karagöz’ün Işkırlak’ı” olarak adlandırılıyor. Karagöz’ün Işkırlak’ı onur ödülü sanatçı Zihni Göktay’a Ali Poyrazoğlu tarafından verilecek.

Festival edebiyat ve kültür-sanat ağırlıklı. Kent merkezinde ve mahallelerde tiyatro oyunları, söyleşiler, şiir ikindileri, caz dinletileri, konserler, karikatür,resim/ fotoğraf sergileri, el sanatları çalışmaları, sanat atölyeleri, sokak animasyonları, çocuk temalı canlı heykeller, kitap fuarı, çocuk oyun panayırı ve imza günleri gerçekleştirilecek.

Festivale katılacak kişi ve sanat gruplar şunlar:
Uğur Dündar, Saygı Öztürk, Hikmet Çetin, Zihni Göktay, Ali Poyrazoğlu, Şükrü Erbaş, Tuna Kiremitçi, Tamer Levent, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Ankara Sanat Tiyatrosu, Kürşat Başar, Aysun ve Ali Kocatepe, Müfit Can Saçıntı, Renan Bilek, Pekcan Türkeş, Haluk Şahin, Hüseyin Yurttaş, Halim Yazıcı, Mehmet Özer, Haldun Açıksözlü, Yüksel Işık, Arife Kalender, Sezai Sarıoğlu, Nalan Çelik, Betül Dünder, Necdet Pekmezci, Fatih Ertürk, Gül Durusel, Nazif Uslu, Yunanistan Kilkis Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Kırklareli Halk Oyunları Ekibi, Makedonya İştip Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Bulgaristan Haskovo Halk Oyunları Ekibi, Bulgaristan Tunca Kukeli Halk Oyunları Ekibi.

Editör: Serdar Tunatürk

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz