Alejandro Zambra “Okumamak” ile raflarda

Çağdaş Şili edebiyatının parlak yazarlarından Alejandro Zambra’nın “Okumamak” adlı kitabı Notos Kitap tarafından yayınlandı.

Alejandro Zambra “Okumamak” ile raflarda… Çağdaş Şili edebiyatının parlak yazarlarından Alejandro Zambra’nın “Okumamak” adlı kitabı Notos Kitap tarafından yayınlandı.

Okumamak’ın Türkçeye çevirisini Çiğdem Öztürk yaptı. 

Okumamak adlı kitapta Alejandro Zambra, edebiyat üstüne yazılarını okurlara ulaştırıyor. 

Kitabın tanıtım bülteninden okuyalım:

Kendi edebiyat yolculuğuna da yer verdiği bu içten, bir o kadar da derinlikli yazılarında Bolaño’dan Tanizaki’ye, Cortázar’dan Kafka’ya, Buzzati’den Borges’e, Madam Bovary’den Yastıkname’ye birçok yazar ve eser hakkında tespitlerde bulunuyor.

“Haftalık edebiyat eleştirilerini bıraktığımda pek çok kez bazı kitapları okumamaktan ötürü haz duydum. Bu kitabın bir yazımdan ödünç alınan başlığının sebebi de kısmen bu. Aslında başlık bu seçkide bulunan birkaç konuya atıfta bulunuyor; edebiyat dünyasındaki sahtekârlıklara, yeniliklerin zulmüne, iç karartıcı zorunlu okuma listelerine, olağandışı ama artık kök salmış bir alışkanlık olarak kitapları hiç okumadan üzerine konuşmaya ve bir bakıma da başlık bulmanın zorluğuna. Fakat bu kitabın hepsinden öte okumaya bir övgü olduğu açık.”

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.