Dünya Şairi Nazım Hikmet konferansı

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nin düzenlediği konferanslar serisinde bu kez Nedim Gürsel konuşmacı olacak. Nedim Gürsel, Nazım Hikmet’in şiirlerinde yenilik ve gelenek sorununu ele alacak.

20 Kasım 2017 Pazartesi, 13:51

Dünya Şairi Nazım Hikmet Konferansı 23 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nde düzenlenecek. Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, “Nâzım Hikmet Konferansları” kapsamında bu konferans için Nedim Gürsel’i ağırlayacak. 

Kitapları 25 dile çevrilmiş, ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi yazar Nedim Gürsel, Nâzım Hikmet’in şiirlerinde yenilik ve gelenek sorununu ele alacak. Nedim Gürsel, Şeytan, Melek ve Komünist adlı romanından hareketle Nazım Hikmet’in hayatına, yüzüncü yılı kutlanan 1917 Ekim Devrimi bağlamında, günümüzden eleştirel bir bakış yöneltecek.

Nedim Gürsel, Nâzım Hikmet’in poetikasını ayrıntılarıyla açıklayan ve ilk kez 1992 yılında kitaplaşan Dünya Şairi Nazım Hikmet adlı yapıtından yola çıkarak, Nâzım Hikmet’in şiirlerinde yenilik ve gelenek sorununu ele alacak. Gürsel, Şeytan, Melek ve Komünist adlı romanından hareketle şairin hayatına, yüzüncü yılı kutlanan 1917 Ekim Devrimi bağlamında, günümüzden eleştirel bir bakış yöneltecek.

Moderatörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi, yazar Murat Gülsoy’un yapacağı etkinlik, herkese açık ve ücretsiz olarak 23 Kasım Perşembe günü saat, 15:00’de Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Demir Demirgil Salonu’nda gerçekleşecek.

Türk edebiyatının önde gelen şair ve yazarlarını Nâzım Hikmet Kültür ve Araştırma Merkezi çatısı altında düzenlediği etkinliklerle okurlarla buluşturan Boğaziçi Üniversitesi, önümüzdeki dönemde de kültür ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini ağırlamaya devam edecek.

Editör: Serdar Tunatürk

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz