Orhan Veli parkında yine huzursuz

Rumeli Hisarı’nın hemen dibindeki Aşiyan Parkı’nda yer alan Orhan Veli heykeli yine huzursuz günler yaşıyor. Parktaki fiziki yapı değişecek. Ağaçlarda azalma olacak. Vatandaş kesileceğinden endişe ederken, belediye taşınacağını söylüyor. Yapılacak olan finüküler hattı nedeniyle Orhan Veli’nin heykelinin yer aldığı park eskisi gibi olmayacak.

24 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:25

Orhan Veli parkında yine huzursuz ediliyor. Daha önce defalarca martısı çalınan ya da hasar gören Orhan Veli heykeli, şimdi başka bir sıkıntıyla karşı karşıya. Türk şiirinin mihenk taşlarından Orhan Veli Kanık’ın heykelinin yer aldığı Aşiyan Parkı, füniküler inşaatı nedeniyle kapatıldı. Parktaki ağaçların da kesileceği iddiası var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Ağaçlar kesilmeyecek, taşınacak” açıklaması yaptı.

“İstanbul’da, Boğaziçi’nde bir garip Orhan Veli’yim” şairin belki de bilinen en meşhur dizelerinden oluşan bir cümle… Orhan Veli’nin bu meşhur dizeleriyle örtüşmesi için de heykeli tam da o yerde, Rumeli Hisarı’nın dibinde hemen Aşiyan Parkı’nda yer alıyor. Ancak “garip” Orhan Veli heykeli, defalarca sıkıntılı zamanlar yaşadı. Çoğunlukla martısı çalındı, kırıldı. Heykeli zarar gördü.

Ancak şimdi durum farklı. Bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı için yürüttüğü çalışmalar Orhan Veli’nin ‘canını sıkıyor’. Park, füniküler inşaatı için kapatıldı. Çelik tellerle ve sac levhalarla çevrildi. Parkın içinde ve sahil yolunun hemen yanında yer alan ağaçlar numaralanarak işaretlendi.

Şiirde Garip Akımı’nın kurucusu Orhan Veli Kanık’ın martılı heykeline de ev sahipliği yapan parkta başlatılan çalışma, tartışmalara neden oldu. Gazete Habertürk’ün haberine göre ağaçların kesileceğinden endişe eden çevre sakinlerinin eleştirdiği proje, sosyal medyada da geniş yankı buldu. Başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere vatandaşlar, parkta yürütülecek çalışmaya tepki gösterdi. Proje, Twitter’da #AşiyanParkı, #Aşiyanadokunma etiketleriyle ilk 10 gündem maddesi arasında yer aldı.

Haber Türk gazetesi konuyu manşetine taşıdı

PARKIN FİZİKİ YAPISI DEĞİŞECEK

Çevre sakinleri ağaçların kesileceğinden endişe duyuyor. İBB yetkilileri ise “Anıtlar Kurulu ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve orman mühendislerinin gözetiminde bazı ağaçlar aynı bölgede taşınacak. Şantiye bittikten sonra park eski haline getirilecek” açıklamasını yaptı. İBB yetkilileri, 3 bin 56 metrekarelik parkın ne kadarlık kısmının ve kaç ağacın etkileneceği bilgisini ise vermedi. 3 bin 56 metrekarelik parkta, toplam 75 ağaç bulunuyor. Daha önce, taşınacak ağaç sayısının 26 olduğu açıklanmıştı. Sonuçta Orhan Veli’nin çevresindeki ağaçlarda azalma olacak ve parkın halen var olan fiziki yapısı da değişecek.

BOĞAZ’I SEYREDEN BİR GARİP ORHAN VELİ

Ünlü şair Orhan Veli Kanık’ın İstanbul Türküsü şiirinde yer alan dizelerinin hayat bulduğu parktı Aşiyan Parkı. Orhan Veli’nin arkadaşları, şairin 1950’de vefatının ardından dizelerini vasiyeti kabul etti, şairi Aşiyan Mezarlığı’na defnetti. Orhan Veli’nin ölümünden 38 yıl sonra da mezarlığın hemen yanında bulunan parka elinde kitabı ile Boğaz’ı seyreden Orhan Veli heykeli ile yanı başına martı heykeli yaptırıldı.

 

İSTANBUL TÜRKÜSÜ

“İstanbul’da Boğaziçi’nde,

Bir garip Orhan Veli’yim;

Veli’nin oğluyum,

Tarifsiz kederler içinde.

Urumelihisarı’na oturmuşum;

Oturmuş da bir türkü tutturmuşum:

‘İstanbul’un mermer taşları;

Başıma da konuyor, konuyor aman, martı kuşları;

Gözlerimden boşanır hicran yaşları;

Edalım, Senin yüzünden bu halim”

 

Editör: Pelin Çite

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz