07 Mayıs 2014 Çarşamba, 11:01
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler yavuz@yavuzrencberler.com Tüm Yazılar

Bir Ada Hikayesi ile mutluluğun resmi

Ortaokul yıllarımda İnce Memed ile başlayan Yaşar Kemal okurluğum, “Bir Ada Hikayesi” ile sürüyor. Dört seriden oluşan romanda kelimelerle çizilen Yaşar Kemal tablolarına hayran kalıyor insan.

“Mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin?” sorusunun cevabını bilmiyorum. Ama aynı sorunun cevabı Yaşar Kemal’in bu dört romanlık serisinde var. Kurtuluş Savaşı yıllarının ardından mübadele yılları ve bir Ege adasında geçen insan hikayeleri. Kelimelerle çizilen tablolar sayfalardan yüzünüze, gözünüze, hayal dünyanıza çarpıp duruyor.

Cumhuriyet gazetesinde çok sevdiğim arkadaşım Aykut Küçükkaya oğlunun adını Poyraz koymuştu. Poyraz, Bir Ada Hikayesi’nin baş kahramanı. Bizim küçük Poyraz ismini Yaşar Kemal’in romanından aldı. Nasıl mı? Eşi Yasemin’le doğacak olan çocuklarına isim düşünürlerken yine bir gazeteci dostumuz Ebru Erdoğan “Poyraz koyun” diyor. Anlatıyor romanı… Ve artık o bebeğin adı Poyraz. Bizim Poyraz ilkokula gidiyor… Bense üçüncü romanı yeni bitiriyorum. Burdan diyorum ki alın okuyun.

Bu toprakların yetiştirdiği en kıymetli romancılardan birinin şaheserini ve bu toprakların güzel insanlarının hikayelerini… Aşağıdaki videoda Yaşar Kemal’in kendi sesinden romanın bir bölümünü dinleyeceksiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz